Azerbaycan İsrail´de büyükelçilik, Filistin´de temsilcilik açacak

Azerbaycan Milli Meclis Kurulunda aldığı kararla birlikte İsrail Tel Aviv´de büyükelçilik, Filistin topraklarında temsilcilik ofisi açacağını açıkladı.

Dünya
18 Kasım 2022 Cuma

Genel Kurulda kabul edilen maddeye göre, Azerbaycan İsrail’in yanı sıra, Arnavutluk ve Kenya’da da büyükelçilikler açacak.

İsrail, Azerbaycan Meclisinin Tel Aviv’de büyükelçilik açma yönündeki kararını memnuniyetle karşıladı. İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan'ın İsrail'de büyükelçilik açma kararını "tarihi" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, "Şii çoğunluğu ve Şii hükümeti olan bir ülkenin İsrail'deki ilk büyükelçiliği olacak" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, İsrail Başbakanı Yair Lapid'in, "Azerbaycan Ulusal Meclisinin İsrail'de büyükelçilik açma kararını memnuniyetle karşılıyorum" şeklindeki sözlerine yer verildi.

İsrail Başbakanı, karardan ötürü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e teşekkür ederek, "İsrail devletinde ilk kez temsil edilecek olan Azerbaycan halkını" tebrik etti.

Lapid ayrıca, ‘‘Azerbaycan, Müslüman dünyasındaki en büyük Yahudi topluluklarından birine ev sahipliği yapan İsrail'in önemli bir ortağı. Büyükelçilik açma kararı, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin derinliğini yansıtıyor. Bu hamle, İsrail hükümetinin İslam dünyasıyla güçlü diplomatik köprüler kurma çabalarının bir sonucudur" değerlendirmesinde bulundu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün