İzel Rozental´a Milas´tan fahri hemşerilik

Milas Belediyesi, 10. Sanat Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen ´Turhan Selçuk´un Sanatı´ sempozyumunu tamamladı. Sempozyumda bir konuşma yapan Şalom çizeri İzel Rozental´a Milas Belediye Meclisi tarafından fahri hemşerilik verildi.

Toplum
26 Ekim 2022 Çarşamba

Sempozyum öncesinde 12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na başvuran karikatürler arasından seçilen eserlerin yer aldığı sergi açılışı yapıldı ve kazananlara ödüller verildi.

22 Ekim günü düzenlenen sergi açılışında konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; Milas Belediyesi’nin karikatür alanında Türkiye’nin en zengin koleksiyonuna sahip bir kuruluş olduğunu vurguladı.

12. Turhan Selçuk Karikatür Yarışması Ödül Töreni’nde dereceye giren isimlere teşekkür edilirken birinci İran’dan Esmaeil Babaei’ye Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, üçüncü İran’dan Ali Ghanaat’ya Ruhan Selçuk, TEMA Vakfı Özel Ödülü’nün sahibi Türkiye’den Murat Şeker’e Kamil Masaracı ve Eskişehir Özel Ödülü’nün sahibi Türkiye’den Eda Uzunoğlu’na Şalom çizeri ve yazarı İzel Rozental tarafından ödülleri takdim edildi.

Karikatüre, sanata, edebiyata kendini adamış isimlerin katıldığı sempozyumun ikinci gününde Şair Halim Şafak Şanlıdağ moderatörlüğünde İzel Rozental ‘Turhan Selçuk’un Editoryal Karikatüründe Stereotipler, Klişeler’, Gazeteci-Yazar Zeki Coşkun ‘İmgesel Bir Otoportre Olarak Abdülcanbaz’ ve Şair Oktay Yivli ‘Turhan Selçuk’ta Çizgi Anlatıbilimsel Yaklaşım’ konularında konuşmalarını düzenledi.

İzel Rozental, “Turhan Selçuk’a sahip olduğu için Milas mı şanslı, yoksa Milas’ın Turhan Selçuk’a bu denli sahip çıkması nedeniyle Turhan mı şanslı bilemiyorum. Değerli Muhammet Tokat’a ve Ruhan Hanım’a bu noktada çok şey borçluyuz” dedi.

Gazeteci-Yazar Zeki Coşkun, “Biz iki gündür aynı isimden bahsediyoruz. Turhan Selçuk ve Abdülcanbaz. Bu herkese nasip olmayacak bir durumdur. Abdülcanbaz yaratıcısından bağımsız yaşayan bir karakterdir. Keşke Turhan Selçuk yaşasaydı ve Abdülcanbaz’ın ne yaptığını öğrenebilseydik” diye konuştu.

Şair Oktay Yivli, “Turhan Selçuk gibi halkçı bir sanatçı ile karşı karşıyayız. Abdülcanbaz, 1957’de Milliyet için çizilmeye başlıyor. Selçuk, başlangıçta Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’dan yardım alır. Sonrasında sadece kendisi kaleme alır. Abdülcanbaz’ın bu kadar sevilmesinin sebebi bizim ideal tipimiz olmasıdır” dedi.

Sempozyumun ardından iki gün boyunca sunum yapan isimlere Başkan Tokat tarafından teşekkür plaketleri ve çiçekleri takdim edilirken Belediye Meclisi’nin kararıyla Fahri Hemşehrilik kararı alınan İzel Rozental’a “Aramıza hoş geldiniz” denilerek Fahri Hemşehrilik Beratı sunuldu.

Kaynak: AnkaHaber

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün