Tel Aviv İchilov Hastanesinde sıra dışı bir acil servis açılışı

Elda SASUN Dünya
3 Ağustos 2022 Çarşamba

Tel Aviv'in Ichilov Hastanesi, İsrail Devlet Başkanı Herzog ve Başbakanı Lapid'in katılımıyla perşembe günü yeni Sylvan Adams Acil Servis Hastanesinin açılışını gerçekleştirdi. Üç katlı, 8 bin metrekarelik tesis, dünyanın en büyük acil servisi sayılacak. Tesis, 28 milyon dolar bağışlayan hayırsever Sylvan Adams'ın adını taşıyor.
Yeni acil serviste, yüz tanıma teknolojisi kullanılan bir istasyonla hastaların kendi kendilerine kayıt olmalarına olanak tanıyan bir dizi yeni teknoloji uygulanıyor. Tedavi için bir tıp uzmanına atanmadan önce hastaların kendi vücut ısılarını, kan basınçlarını, nabız ve kan oksijen satürasyonlarını kontrol etmelerini sağlayan ‘kendi kendini kayıt istasyonu’, hastaların acil servis içinde ve tesis dışındaki departmanlarda gezinmesine yardımcı olan mobil robotlar ve hastaya durumları hakkında raporlar sağlayacak bir uygulama sağlıyor. Sürecin sonunda hastanenin bilgisayar sistemlerinde bir dosya açılarak hasta için bir kimlik kitapçığı basıp, ileri tedavi için randevu alabilmek de mümkün.
Tesiste ayrıca, hastanın durumuna göre bakım bölümleri, kısa süreli yatma bölümü, cinsel saldırı mağdurlarının akut bakımı için hazırlanan Maor Merkezi ve bir ilk olarak psikiyatrik acil servis de bulunuyor.

Binanın çatısının en üst katında, hastaların sağlık muayenesinin tamamlanmasını beklerken eğlenebilecekleri amfi-tiyatro biçiminde bir alan var.  Amfi tiyatroda çimenler, rahat banklar ve masalar bulunuyor

Ichilov CEO'su Profesör Ronni Gamzu açılışta, “Acil servisimiz karmaşık vakaları büyük ölçekte ele alıyor. Bu nedenle üstün hizmet sunmada zorlandığımız durumlar var. Bunu değiştirmeye ve yoğun dönemlerde bile hızlı, olağanüstü tedavi talep etmenin ve almanın mümkün olduğunu kanıtlamaya kararlıyız. Beş yılı aşkın yorucu çalışmanın ardından, İsrail'de mümkün olan en iyi ve en hızlı tedaviyi garanti eden tıbbi ve teknolojik devrime öncülük etmekten gurur duyuyorum. Her yıl Ichilov'un acil bakım kanadını ziyaret eden milyonlarca İsrailli adına cömert bağışı ile Ichilov'un rüyasını gerçekleştiren Bay Sylvan Adams'a minnettarım” dedi.
İş insanı ve hayırsever Adams ise şunları ekledi: “Ichilov'da, İsrail Devleti halkına türünün en büyük ve gelişmiş acil servisini sunmaktan mutluluk duyuyorum. Yenilikçi teknoloji, hastayı merkeze alan dünya görüşü ve yüksek düzeydeki altyapı, İsrail Devleti'nin yararına ileri düzeyde bir hizmet ve tedavi düzeyi oluşturuyor.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR