Münih kurbanlarının ailelerine Almanya´dan yeni tazminat

Alman hükümeti, 1972 Münih Yaz Olimpiyatlarında Filistinli grup tarafından öldürülen 11 İsrailli atletin ailelerine daha fazla tazminat vermek istediklerini açıkladı.

Dünya
3 Ağustos 2022 Çarşamba

1972 Olimpiyatlarında ölen atletlerin akrabaları, Alman yetkilerinin saldırıyı ve sonrasını ele alış şekillerini uzun zaman eleştirdi. Ailelere daha fazla tazminat verilmesinin, katliamın yaklaşan 50. yıl anma gününü gölgede bırakacağından endişe ediliyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı ailelerle görüşmelerini sürdürdüklerini belirterek ve 'kurbanların hayatta kalan aile bireylerinin maddi ve manevi ciddi sonuçlarını' tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Alman haber ajansı DPA 'saldırıda ölen sporcuların ailelerine daha fazla tazminat ödemek için bir teklif verilmesi kararlaştırıldığını' açıkladı ve '50. yıl anma töreninin, 1972 olaylarının net bir siyasi sınıflandırma için fırsat olması gerektiğini' ekledi.

Ailelere ne kadar para teklifinde bulunulduğu açıklanmadı.

Filistinli Kara Eylül grubu 5 Eylül 1972'de Olimpiyat Köyü'ne girerek İsrail Milli Takımının atletlerini rehin almış, İsrail'deki hükümlülerin ve Batı Almanya hapishanesinde bulunan iki aşırı solcunun serbest bırakılmasını talep etmişti.

Beceriksizce yapılan kurtarma eyleminde 11 İsrailli ve bir Batı Alman polisi hayatlarını kaybetmişti.

Almanya İçişleri Bakanlığı saldırıdan hemen sonra ölenlerin ailelerine yaklaşık 4,2 milyon mark (2 milyon Avro) verildiğini açıklamıştı. DPA, 2002 senesinde aile fertlerine 3 milyon Avro daha ödendiğini yazdı.

Polisin kurtarma operasyonunda yaptığı büyük yanlışlar karşılığında yaklaşık 40 milyon mark tazminat talebinde bulunulmuş ancak zaman aşımı yüzünden reddedilmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR