Barselona´da dünyanın ilk Michelin yıldızlı kaşer restoranı açıldı

Xerta adındaki kaşerut belgeli restoranda yerel bir Habad-Lubaviç hahamı gözetiminde bir mutfak tamamen kaşer sunumlar yapıyor.

Selin KANDİYOTİ Kültür
3 Ağustos 2022 Çarşamba

Barselona’da bulunan Michelin yıldızı kazanmaya hak kazanan Xerta adındaki restoran salgın sırasında bir hamle yaparak kaşerut belgesi için başvurdu. Şimdilerde Xerta Yahudi turistlerin yanında şehirde sayısı 20 bini bulan Yahudi nüfusuna da hizmet ediyor. Dünyada Michelin yıldızlı ilk kaşer restoran olan Xerta şehirde halihazırda bulunan diğer üç kaşerut belgeli restorana katılmış oluyor. Şehirde kaşer öğün hizmeti yapan catering şirketleri ve Habad merkezleri de bulunuyor. Fakat Xerta diğer restoranla kıyasla geleneksel Yahudi ve İsrail yemeklerini değil, İspanya’nın en uzun nehri olan Ebro Nehri mutfak kültürünü ön plana çıkarıyor.

Barselona Yahudi ve İsrailli turistler için hazırladıkları iki kampanya ile bu yıl adeta kırmızı halı seriyor. Yahudi mirasını takip etmek isteyen turistler için şehri bir marka haline getirmek için “Shalom Barcelona- Selam Barcelona” ve “Barcelona Connects Israel- Barselona İsrail’e bağlanıyor” ismindeki kampanyalar sürdürülüyor.

Barselona Yahudi cemaati şehirlerinin bu atılımını memnuniyetle karşılıyor ve Barselona’da Yahudi yaşamının gün geçtikçe zenginleştiğini belirtiyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR