Meksika Başkanı, Yahudi muhalifini ´Hitler gibi düşünmekle´ suçlamasından pişman değil

Andres Manuel Lopez Obrador, Yahudi cemaatinin ´kabul edilemez´ benzetmeyi kınamasının ardından, köşe yazarı Carlos Alazraki´nin ´Hitlerci´ fikirleri olduğu söylemini savundu.

Dünya
6 Temmuz 2022 Çarşamba

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, cemaatin hükümeti eleştiren bir üyesini Adolf Hitler gibi düşünmekle suçlayarak ülkenin Yahudi cemaati üzdü. 

Lopez Obrador geçtiğimiz çarşamba günü köşe yazarı Carlos Alazraki'ye, 'Hitlerci' fikirlerinin Nazi diktatörünkilerle aynı olduğunu söyleyerek sözel saldırıda bulundu. 

Meksika Yahudi Cemaati Merkez Komitesi buna karşılık olarak bir bildiri yayınlayarak, herhangi birini "tarihteki en kana susamış rejimle" karşılaştırmanın "kabul edilemez" olduğunu belirtti. 

Lopez Obrador perşembe günkü konuşmasında, açıklamalarının arkasında durarak, Hitler ve İtalya'nın Benito Mussolini'si ve Rusya'nın Joseph Stalin'i gibi diğer liderlerin fikirlerin hala ısrarla dünyada bulunduğunu ifade etti. 

Lopez Obrador konuşmasında, "Düşünceleri ... [ve] idealleri ölmez. İşte benim bahsettiğim de buydu; idealler. Bay Alazraki, Hitler'in düşüncelerinin takipçisidir" dedi. 

Günlük basın toplantılarını düzenli olarak muhaliflerine saldırmak için kullanan solcu lider, Yahudi arkadaşları olduğunu söyleyerek onları "iyi, çalışkan insanlar" olarak niteledi. 

El Universal gazetesinde bir köşesi bulunan gazeteci Alazraki, Lopez Obrador'u Meksika'ya "devasa ölçekte zarar vermekle" suçladı. 

Resmi rakamlara göre Meksika'da 59 bin Yahudi yaşamakta. 

Ülkedeki Yahudi politikacılar arasında Lopez Obrador'un yakın bir müttefiki ve potansiyel halefi olan Mexico City Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum bulunuyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR