Rusya Hitler ve Nazizm´i hatırlatan uygulamalarına devam ediyor

Rusya´da meclis üyeleri Nazi gamalı haçına benzetilen ve hatta birçok ülkede halka açık sergilenmesi yasaklanan Z ve V harflerinin araba plakalarında kullanılması için önerge sundu.

Dünya
1 Temmuz 2022 Cuma

Teklif, aşırı milliyetçi Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) tarafından Trafik Polisi Başkanı Yuri Chernikov'a gönderilen bir mektupta yapıldı. LDPR, Kiril alfabesinde dahi olmayan harfleri araba plakalarına eklenmesini istiyor.

Rus plaklarında şu anda yalnızca, A, B, E, K, M, H, O, P, C, T, Y ve X olmak üzere 12 harfe izin veriliyor.

Rusya, çoğu Avrupa ülkesi tarafından gamalı haça eş değer olarak sınıflandırılan Z ve V harflerini Ukrayna işgali esnasında tankların üzerine çizmeye başlamıştı.

Gelen eleştiriler üzerine LDPR bu harfleri araç plakalarındaki harf ve sayı kombinasyonunun tükendiği için eklemek istediklerini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise, tankların üzerinde yazılı olan 'Z' ve 'V' harflerinin 'Zafer ve Görev tamamlanacak' anlamlarına geldiğini duyurmuştu.

Almanya ve Litvanya ise, Rus ordusunun sembolü kabul edilen Z ve V harfinin kamusal alandaki kullanımının yasaklamıştı. Yasağa uymayanlar para ve hapis cezasına çarptırılıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR