“Kissenger´ın takvimi 2022´yi değil, 1938´i gösteriyor”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger´ın Kırım ile sözlerine tepki gösterdi. Zelenski, Kissinger´ı II. Dünya Savaşı öncesinde Hitler´i yatıştırmaya çalışan siyasetçilere benzetti.

Dünya
27 Mayıs 2022 Cuma

ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Ukrayna'da savaşın sona ermesi için Rusya'nın Kırım'ı ilhakının tanınmasını önerdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ise Kissinger'ın bu sözlerine tepkisini onu 1938'de Nazileri yatıştırmaya çalışan siyasetçilere benzeterek gösterdi.

Video-konferansla Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Zelenski, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı işlediği savaş suçlarını uzaktan izleyenleri şiddetle kınıyorum. Her zaman Moskova'nın çıkarları gözetiliyor" dedi.

Kissinger ise, hafta başında Davos’ta yaptığı konuşmada Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline son vermek için, Ukrayna'nın topraklarının bir kısmını Rusya'ya vermesini teklif etmiş, bunun barış için de en doğrusu olduğunu savunmuştu.

Zelenski ise Kissenger'a "Takvimi 2022'yi değil 1938'i gösteriyor" sözleriyle tepki gösterdi. Zelenski, "Binlerce milisin Ukrayna'yı hedef alması ve on binlerce kişinin öldürülmesine rağmen Kissinger gibi figürler ortaya çıkıp Rusya'nın çıkarlarını savunmaya devam ediyor" dedi.

 

Kaynak: Euronews

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR