Gezi Davasında karar çıktı: Osman Kavala´ya müebbet hapis

2013´teki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala´nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davada karar çıktı. Osman Kavala´ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Toplum
26 Nisan 2022 Salı

1990'ların başından beri birçok sivil toplum kuruluşuna destek olan iş insanı Osman Kavala, 15 Temmuz darbe girişimi ile Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada yargılanıyordu. Kavala’ya pazartesi günü çıkan karara göre, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verilirken, Kavala dışındaki sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18'er yıl hapis cezası verildi.

Bu karar uluslararası kamuoyunda gündem olurken, karara ABD, AB ve Almanya’dan tepki geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak, alınan karardan dolayı “Derin bir endişe ve hayal kırıklığı” hissettiklerini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da konuyla ilgili konuştu. Price, “Türkiye'yi bir kez daha, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uygun olarak, Osman Kavala ve keyfi biçimde hapse atılan diğer tüm kişileri serbest bırakmaya çağırıyoruz. Türkiye'de duruşma öncesi uzun gözaltı süreleri, aşırı geniş tanımlı terörle destek suçlamaları ve suç unsuru taşıyan hakaret davaları dahil olmak üzere sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyasından liderlere karşı devam eden yargısal tacizlerden ağır endişe duymayı sürdürüyoruz” yorumunu yaptı.

Price açıklamasının devamında ise, “Türkiye halkı, insan haklarını ve temel özgürlüklerini cezalandırılma korkusu yaşamadan uygulayabilmeyi hak ediyor. İfade, barışçı şekilde toplanma ve dernek kurma özgürlüğünü kullanma hakkı, Türkiye'nin anayasası, uluslararası hukuki sorumlulukları ve AGİT yükümlülüklerinde yer almaktadır. Hükümeti, siyasi güdümlü davaları sona erdirmeye ve tüm Türk vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine saygı göstermeye çağırıyoruz” dedi.

Alınan mahkeme kararına Avrupa Birliği’nden de tepki geldi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Türk yargısı Osman Kavala'yı hükümeti devirmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm ederek tahminlerin en kötüsünü doğruladı. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu üzücü kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına açıkça hor görüyor ve Avrupa Konseyi'nde devam eden ihlal prosedürleri bakımından da kesinlikle sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Osman Kavala'nın "Derhal tahliye edilmesi gerektiğini" ifade eden bir açıklama yaptı. Baerbock, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin daha önce bu yönde verdiği kararı hatırlattı ve Türkiye'nin de bu karara uyması gerektiğini belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR