İsrail´de bir haftada üçüncü terör saldırısı: Beş kişi hayatını kaybetti

Salı akşamı, Tel Aviv´in doğusunda yer alan Bnei Barak kentinde düzenlenen silahlı saldırıda biri polis toplam beş kişi hayatını kaybetti. İsrail polisi, otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açan teröristin güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Dünya
30 Mart 2022 Çarşamba

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ikisinin Ukrayna’dan çalışmak için gelen işçiler olduğu belirtildi. Üçüncü kurbanın bir polis memuru olduğu açıklanırken, hayatını kaybeden diğer iki kişinin de baba olduğu belirtildi. Yaşamını yitiren babalardan birinin 29 yaşında olduğu, 2 yaşındaki oğlunu uyutabilmek için pusetle dolaşmaya çıkardığı açıklandı. Polis memuru ise 32 yaşındaki İsrailli Arap Amir Khoury olarak açıklandı. Khoury, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, salı akşamki de dahil son günlerde art arda yaşanan terör saldırıları için yeni bir terör dalgasıyla karşı karşıya olduklarını belirtti. Bennett, beş İsraillinin ölümüne yol açan saldırının ardından yayınladığı görüntülü mesajda İsraillilere seslendi ve "İsrail vatandaşları; zor günlerden geçiyoruz. Şu anda yeni bir terör dalgasıyla karşı karşıyayız" dedi. Bennett, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu (saldırılar), güvenlik teşkilatının yaratıcı olmasını, kendimizi yeni tehdide adapte etmemizi ve bazen örgütsel bağlantısı olmadan yalnız hareket eden bireyler hakkındaki uyarı işaretlerini önceden okumamızı ve terörü daha gerçekleşmeden engellemek için sahada kontrolü elimizde bulundurmamızı gerektiren; İsrail ordusu, İç Güvenlik Servisi Şin-Bet ve İsrail polisi için büyük ve karmaşık bir meydan okumadır.”

Hamas lideri İsmail Haniye ise, saldırıyı memnuniyetle karşıladığını belirten bir açıklama yaptı. Hizbullah gruplarının da saldırıyı kutlamak amacıyla Beyrut sokaklarında dans ettiklerini gösteren videolar sosyal medyada yer buldu.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin, Batı Şeria’dan olduğu açıklandı. 26 yaşındaki teröristin kardeşi güvenlik amacıyla tutuklandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’de son günlerde yaşanan ve 11 kişinin hayatına mal olan terör saldırılarını kınayan bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, “Böyle şiddet olayları kesinlikle hoş görülmemeli ve herkes tarafından kınanmalıdır”

22 Mart’ta Birusseba’da düzenlenen bıçaklı saldırıda da dört İsrailli hayatını kaybetmişti. 27 Mart’ta ise Hadera’da iki saldırganın açtığı ateş sonucunda iki polis hayatını kaybetmiş, üç polist de yaralanmıştı. Saldırıları IŞİD üstlendi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR