Minix´in Purim müzikali

Minix-Ulus Özel Musevi 1. Karma Anaokulu Raşel Levi Yerleşkesi öğrencilerinin Purim kutlaması Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogunda gerçekleşti.

Toplum
23 Mart 2022 Çarşamba

17 Mart sabahı tüm öğrenciler Purim kıyafetleriyle geldikleri sinagogda öğretmenleri tarafından karşılandı. Kutlamada anne, babalar, büyük ebeveynler, akraba ve mezun çocuklar da hazır bulundu.

‘Chag Purim’ şarkısıyla karşılanan konuklar için program, çocukların defilesiyle başladı. ‘Purim Parade’ şarkısı söylenirken aynı zamanda müzikalde oynayacak baş rol karakterleri Ester, Ahaşveroş, Mordehay,Vaşti ve büyük kulaklı Aman tanıtıldı. Modernize ederek sunulan Purim müzikali sürprizlerle devam etti.

Minikler minderlerde dinlenirken Rav Leon Adoni kendilerine ve öğretmenlere emekleri için teşekkür etti ve şöyle seslendi: “Öğrenciler bu geleneğin bir parçası haline geldi. Purim hediyesi işte bu çocuklardır. 1920’lerde kapanan okulun, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Albert Levi sayesinde aynı alanda can bulması bir mucizedir ve bu, toplumumuza en büyük armağandır. Bu mucize bir ‘yeni doğum’ simgesidir. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi okul öğrencilerle dolup taşacaktır.”

Rav Adoni’nin temennilerinin ardından kapıda dev Mordehay kıyafeti ile Mendy Porush belirdi. Şaşkınlık içindeki çocuk ve konuklara Megila’yı tanıttı. Bir daha Aman gibi kötülerin insanlara rahatsızlık vermemesi için çocuklarla birlikte raşraş’larla gürültü çıkarttırdı. Günün sonunda ise bayramın en tatlı simgesi olan sepet mavlaçlar, kuru şekerlemeler ve masapanlar dağıtıldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR