İsrail İçişleri Bakanı: ´´Kapılarımızı sınırsız sayıda Ukraynalı mülteciye açamayız´´

İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Shaked, İsrail´in ülkeye girişine izin verilen Ukraynalı mülteci sayısını sınırlamak için harekete geçebileceklerini belirtti.

Dünya
7 Mart 2022 Pazartesi

İsrail'in Walla gazetesinin haberine göre, Shaked, İsrail Meclisinde yaptığı açıklamada, İsrail’e gelen Ukraynalıların yüzde 90'ından fazlasının Yahudi olmadığını ve bu mülteci akınının devam edemeyeceğini savundu.

Shaked, Kan Kamu Yayın Kuruluşuna verdiği demeçte, "Kapılarını herhangi bir kısıtlama olmaksızın isteyen herkese açabilecek bir ülke yok. Özellikle İsrail kadar küçük bir ülke bunu yapamaz. İsrail Devleti, Yahudi halkının ulus devletidir. Elbette Batılı bir devlet olarak mültecileri kabul edeceğiz. Ancak önümüzdeki günlerde düzenli bir politika oluşturmamız gerekecek’’ dedi.

Shaked, şimdiye kadar yaklaşık 2.800 Ukraynalı mültecinin İsrail'e girdiğini ve bunların yüzde 10'unun Geri Dönüş Yasası uyarınca vatandaşlık almaya hak kazandığını açıkladı.

Geri Dönüş Yasası kapsamında İsrail'e göç etme hakkına sahip yaklaşık 120 bin ila 150 bin Ukrayna Yahudi’si olduğu tahmin ediliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR