ABD Yahudilerine saldırılarda büyük artış

Antisemitizmle Savaş Hareketi (ASH-Combat Antisemitism Movement) ocak ayı içerisindeki medya verilerine göre ABD´de 158 antisemit saldırının gerçekleştiğini bildirdi.

Dünya
2 Mart 2022 Çarşamba

İnkar ve İftira ile Mücadele Birliği komplo teorilerinin nefret saldırı ve cinayetlerindeki artışa sebep olduklarını belirtti.

ASH düzenli yayınladığı aylık antisemitizm raporunda, ocak ayında Yahudilere karşı saldırıların 19’unun fiziksel olduğunu, bunun geçtiğimiz yıl aynı zamanla karşılaştırıldığında yüzde 90’lık bir artış gösterdiğini paylaştı.

Toplamda, medyadakilerle birlikte, geçtiğimiz ocak ayı boyunca 158 antisemit saldırının kayda geçtiği bildirilen raporda, bu sayının da yine geçtiğimiz yıl aynı zamana göre yüzde 9,2’lik bir artışı işaret ettiği söylendi.

Ocak ayındaki saldırıların yüzde 58’ini oluşturan 92 olayın aşırı sağcı kaynaklı, yüzde 13,9’unu oluşturan 22 olayın aşırı solcu kaynaklı ve yüzde 13,3’ünü oluşturan 21 olayın ise İslami kaynaklı olduğu bildirilen raporda, geri kalan ve yüzde 14,6’sını oluşturan 23 olayın ise kaynaklarının belli olmadığı bildirildi.

Geçtiğimiz yıl aynı zamana göre bu veriler değerlendirildiğinde, aşırı sağcı olaylarda yüzde 14,1 oranında artış görülürken, aşırı solcu olaylar yüzde 5 oranında, İslami kaynaklı olaylar yüzde 5,8 oranında ve sebebi bilinmeyen olaylar da yüzde 3 oranında azalma gösterdi. Ocak boyunca gerçekleşen tahrip saldırılar ise geçen seneye göre yüzde 8,2 oranında arttı; 45 saldırı kaydedildi.

Diğer yandan, Uluslararası Holokost Anma İttifakının (International Holocaust Remembrance Alliance) antisemitizm tanımının, Alabama, Nevada, Oklahama, Tennessee, Utah, Virginia, Batı Virginia, New York’a bağlı Southampton bölgesi gibi çeşitli eyalet, şehir ve kasabanın da bulunduğu dokuz farklı kurum tarafından benimsendiğini ve tanındığı yönündeki olumlu haberi de paylaştı.

Antisemit olayları analiz eden grup ayrıca 15 Ocak’ta Texas Colleyville’de gerçekleşen Bet Israel Sinagogu Cemaatine yapılan saldırıya dek üç ay boyunca yaşanan olayları da inceledi. Saldırı öncesindeki üç ay içerisinde grup, dünya üzerinde 34 farklı sinagog ve cemaat merkezine yapılan saldırının yüzde 65’nin ABD’de gerçekleştiğini de bildirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR