Müzeden seçki: Tik

Toplum
2 Mart 2022 Çarşamba

Nisya İşman Allovi

Antik çağda, Yahudiliğin en kutsal nesnesi olan Tevrat tomarını korumak için bez pelerin veya çantalar (tikim) kullanılırdı.
İspanya ve İspanyol diasporasında, Kuzey Afrika’da, Ortadoğu ve Yunanistan’ın Romaniyot topluluklarında, Türkiye’de ise Urfa, Antakya gibi şehirlerde bu gibi Tevrat kutuları gözlemlenir.

Bir tik içine alındığında, Tevrat dikey bir konuma getirilir ve çıtaları vasıtasıyla yuvarlanır. Kullanım şekli kumaş ile korunan bir Tevrat'ınkinin tam tersidir.
Bu sert kenarlı tik veya Tevrat kaydırma kabı, Sefarad geleneğinde kullanılan türün temsilcisidir. Ahşap veya metalden yapılmış sert yapı, taşımayı kolaylaştırır ve kumaş ile saklama yönteminden daha fazla koruma sağlar. Müze koleksiyonunda yer alan bu tik İskenderun'dan gelmiş olup üzerinde İbranice harfler ile ‘Kadeş Le Kal Kadoş Eskendorin’ yazmaktadır. Üzerinde gümüş madalyon olan somon rengi kadife kaplamalı tikin üst kısmında ise raptiyeler bulunmaktadır. Müzenin etnografya bölümünde bulunan açık depo bölümünde görülebilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR