Putin, İsrail Başbakanı Bennett´in arabuluculuk teklifini kabul etmeyeceğini açıkladı

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Rusya-Ukrayna arasında arabuluculuk yapmayı teklif etti, ancak Putin´in bu fikri benimsemediğini belirtti.

Dünya
28 Şubat 2022 Pazartesi

Bennett ve Putin Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana ilk kez pazar günü telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Bennett, Putin'e Ukrayna'da askeri eylemlerin durdurulması amacıyla arabuluculuk teklifinde bulundu. Putin bu teklifi kabul etmedi. İki taraf, Rusya ve İsrail arasındaki iletişimin çeşitli seviyelerde sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

Kan Kamu Yayın Kuruluşunun haberine göre, Bennett görüşmede Putin'e, bu hafta İsrail'den Ukrayna'ya hareket etmesi planlanan bir uçak dolusu malzemeyi askeri yardım değil, sadece insani yardım içerdiği konusunda güvence verdi. Bennett, İsrail'in savaş bölgelerindeki siviller ve ülkeden ayrılmaya çalışanlar için 100 ton insani yardım malzemesi göndereceğini duyurdu.

Bennett, teslim edilen ekipmanlar arasında, su arıtma kitleri, tıbbi ekipmanlar, ilaç, çadır, battaniye, uyku tulumu yer alacağını açıkladı.

Bennett'in görüşmeden önce ve sonra ABD ve Ukrayna'yı bilgilendirdiği bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, cuma günü Bennett'e İsrail arabuluculuğu fikrini önermiş ülkenin barış görüşmelerine hazır olduğunu vurgulamıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR