Letonya, Holokost sırasında el konulan Yahudi mülklerinin iadesi için yasa çıkarttı

Letonya Parlamentosu perşembe günü çıkardığı yasa ile Holokost´tan beri devlet idaresinde bulunan Yahudilere ait mülkleri ülkenin Yahudi cemaatine iade etti.

Dünya
11 Şubat 2022 Cuma

Letonya’daki Yahudi halkı İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce, ülkedeki bazı okullara, yetimhanelere, kültürel kurumlara, hastanelere ve diğer bazı mülklere sahipti. Ancak, Nazi işgali sırasında Letonya'da yaklaşık 75 bin Yahudi öldürüldü ve mülkler Letonya yönetimine kaldı.

Mülk sahibi kurumların birçoğunun olmaması ve mirasçıların bulunamaması nedeniyle özel mülkiyetlerin değerinin belirlenmesinde sıkıntı yaşandığı belirtildi. Ancak hükümet, 2018 sonundaki gayrimenkul değerine dayanarak mülklerin değerinin 47 milyon Euro'yu aştığını hesaplamayı başardı.

New York Times'ın haberine göre, yasayı hükümet organına sunan Letonya Parlamentosu Bütçe Komitesi Başkanı Martiņs Bondars, “Bu yasa ahlaki bir yükümlülüktü. Sadece geçmişiyle başa çıkabilen bir ülkenin geleceği vardır" dedi.

İade işlemlerinin 2023'te başlayıp 2032'nin sonunda biteceği açıklandı. Ancak iadelerin doğrudan bireylere değil, Letonya dışındaki Holokost Kurtulanlarına yardım için ve Letonya'da din, kültür, bilim, hayırseverlik, eğitim, spor, Letonya'nın tarihi mirasının restorasyonu ve korunması ile ilgili etkinlikler için kullanılacağı ifade edildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR