“Nailed It By Talya”

Hobiden girişimci fikre…

Duymayan Kalmasın
9 Şubat 2022 Çarşamba

Liana Yakar & Liza Cemel

Nail art günümüzde çok karşımıza çıkan ve çok duyduğumuz bir terim haline geldi. Özellikle elinin bakımlı görünmesine özen gösteren kadınların çoğu nail art’ı tercih ediyor. Bazıları hobi olarak yaparken bazıları da bu işi profesyonel olarak devam ettiriyor. Toplumumuzun genç üyelerinden Talya Stamati de nail art’a hobi olarak başlayıp kendine özel “naileditbytalya” adı altında bir Instagram hesabı açtı. Deneme-yanılma yöntemiyle kendini geliştirdi; nail art hesabını hem aktif bir şekilde kullanmaya hem de kaliteli içerikler oluşturmaya başladı. Böylelikle yavaş yavaş belli bir kitleye ulaşmayı başardı. Talya’dan tecrübesini bizlerle paylaşmasını istedik ve birkaç soru yönelttik…

Nail art’a olan ilgin nasıl başladı?

Küçüklüğümden beri oje sürmeyi çok seviyordum. Korona başlangıcında bir nail art salonuna gidip kalıcı oje ve nail art yaptırdım ama hiç memnun kalmadığım halde yüksek bir ücret ödedim. Daha sonra Instagram’da gezerken karşıma bir kalıcı oje seti çıktı ve setin fiyatı nail art salonda ödediğim ücretle aynıydı. Ben de evde kendime yapmayayım diyerek seti aldım ve böylelikle karantina hobimi bulmuş oldum.

Nail art’a yeteneğini nasıl fark ettin?

Başlarda videolar izleyip gerekli malzemeleri alıp amatör bir şekilde nail art yapmaya çalışıyordum. Daha sonra pratik yaptıkça elimin alıştığını fark ettim ve çevremden de çok güzel yorumlar almaya başladım.

Instagram hesabı açmaya nasıl karar verdin?

Bu konuda beni annem, ablam ve komşumuz teşvik etti. Onlara ve kendime yaptığım nail artları paylaşabileceğimi ve insanların ilgisini çekebileceğini düşündüler. İyi ki de söylemişler.

Şu andaki takipçi sayın ve reels video sayın kaç?

Şu an Instagram hesabımda yaklaşık 22.400 takipçim ve 93 reel videom bulunuyor.

 

 

 

 Reels videoları çekerken en çok zorlandığın kısım neydi?

Başlarda videoyu çekebileceğim doğru açıyı bulmakta zorlanıyordum ama zamanla tekniği oturttuğumu düşünüyorum. Genel olarak en zorlandığım şey nail art tasarım fikirleri bulmak veya yaratmak.

 

En çok izlenen reels videon hangisi; sence neden?

En çok izlenen reel videom geçen sene kasım ayı ortasında paylaştığım Christmas nail art’ı. Videom yaklaşık 4 milyon izlendi. Bu kadar izlenmeyi hiç beklemiyordum, sanırım sebebi diğer nail art hesapları daha Christmas temalı reel’lar çekmeye başlamadan erkenci davranmamdı. İnsanlar videomu izleyip altına arkadaşlarını etiketleyip “Bunu Christmas’ta yaptıralım” gibi yorumlar yazıyorlardı. Bu da Instagram algoritmasının beni öne çıkarmasını sağladı çünkü ne kadar çok insan videonuzu birbirlerine yollarsa, ne kadar çok yorum ve beğeni gelirse, videonuz çok daha fazla insanın önüne çıkartılıyor.

 

 Gelecekte bu işi daha profesyonel bir şekilde ilerletmek ister misin?

Tabii ki. Hem Instagram üzerinden videolar paylaşmaya devam ederek marka iş birlikleri yapmak, hem de belki ileride kendi nail art stüdyomu açmak çok isterim.

Yapmaktan en keyif aldığın nail art hangisiydi?

Belirli bir nail art’tan bahsedemem ama en çok beğenilen videolarımın temalarına benzer başka nail art videoları çekmeyi daha çok seviyorum çünkü beğenileceğinden emin olduğum bir videoyu çekerken motivasyonum daha yüksek oluyor.

Yahudi kültürüne özel bir nail art yaptın mı? Yaptıysan nasıl tepkiler aldın?

Evet, özel günlerde ve bayramlarda Yahudi kimliğimi gizlemeden bu temada nail art yapmaya özen gösteriyorum. Mesela, Noel nail art’ı yapıp, Hanuka nail art’ı yapmasam olmazdı diye düşünerek bu sene aralık ayında buna özel bir video çektim.

  

Bonus! Instagram influencer hesabı açmak isteyenlere önerilerim:

Asla takipçi satın almayın. Instagram algoritması takipçi sayısına değil, takipçilerinizin sizinle ne kadar etkileşim halinde olduklarına göre şekilleniyor. Sizin satın aldığınız takipçiler paylaşımlarınızla herhangi bir etkileşim halinde olmayacağı ve sadece bir sayı olarak orada duracakları için, bu durum algoritmanın sizi asıl hedef kitlenizin karşısına çıkarmasını engelleyecek. Bahsettiğim takipçi satın alma sadece para vererek satın almak değil, aynı zamanda sayfanızı yeni açtığınızda çekiliş yaparsanız, sizinle etkileşim halinde olmayan hesaplara kendinizi takip ettirmiş olursunuz. Takipçi etkileşim oranı ne kadar düşerse, öne çıkarılmanız da o kadar kötü etkilenir. 

Videolarım/fotoğraflarım az beğeni alıyor, öne çıkarılmıyorum diyerek paylaşım yapmayı bırakmayın. Eğer istikrarlı bir şekilde düzenli paylaşım yapmaya devam edip, kaliteli içerik üretirseniz büyümeme imkânınız yok.

Talya’nın sayfasına göz atmak ve onu destelemek için: https://www.instagram.com/naileditbytalya/

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR