Holokost kurbanları Almanya´nın pek çok kentinde anılıyor

Federal Meclis Bundestag´daki anma toplantısına Cumhurbaşkanı Dr. Frank-Walter Steinmeier´ın yanı sıra Başbakan Olaf Scholz, Meclis Başkanı Bärbel Bas yer aldı. Anma töreninde İsrail Meclis Başkanı (Knesset) Mickey Levy ve Theresienstadt Kampından sağ kurtulan Inge Auerbacher da birer konuşma yaptı.

Dünya
28 Ocak 2022 Cuma

Egemen Cantürk

Auerbach: “İnsanlık için her gün dua ediyorum”

75 yıldan beri New York’ta yaşayan Holokost’un canlı tanığı Auerbach konuşmasında geçmişte yaşadıklarını asla unutmayacağını, karanlık dönemlerin yaşanmaması için bütün insanlığın aydınlık bir gelecekte buluşması için dua ettiğini vurguladı.

Levy: “Bir daha asla”

Knesset Başkanı Mickey Levy ise ayakta alkışlandığı konuşmasında Nazi döneminde yaşanan karanlık tarihe değindi. Levy “Geleceği ancak ortak değerlerle inşa edebiliriz” ifadesinde bulundu.

Bas: “Antisemitlere Almanya’da yer yok”

Canlı verilen meclisteki anma töreninde Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas, antisemitizme karşı bütün kurum ve kuruluşlarla kararlı bir mücadele yürüttüklerini vurguladı. Bas Almanya`da antisemitizm konusunda eğitim kurumları ve sivil toplum örgütlerine önemli sorumluluklar düştüğünü de sözlerine ekledi.

27 Ocak 1945’te Sovyet ordusu tarafından ölüm kampı Auschwitz Naziler’in elinden kurtarılmıştı. Bu günün anısına her 27 Ocak Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü olarak anılıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR