Amerikan Yahudileri antisemitizm hakkında endişeli, İsrail hakkında bilgisiz

Ruderman Ailesi Vakfının yeni araştırması, Amerikan Yahudilerinin neredeyse yarısının son beş yılda antisemit davranışlarla karşılaştıklarını ya da karşılaşan birini tanıdıklarını ortaya koydu.

Dünya
26 Ocak 2022 Çarşamba

Janet Mitrani

Ruderman Ailesi Vakfı tarafından yaptırılan ve geçtiğimiz perşembe günü sonuçları açıklanan yeni bir araştırmaya göre Amerikan Yahudilerinin yüzde 93'ü Amerika'daki mevcut antisemitizm seviyesinden dolayı endişeli. Sadece son beş yılda Amerikan Yahudilerinin neredeyse yarısı (yüzde 42'si) ya kendisi veya ailesi ve arkadaşlarından bazıları olmak üzere antisemit davranışlarla karşılaşmış. 

Mellman Grubu tarafından yürütülen iki bölümlü araştırmaya, Aralık 2019'da 2500 yetişkin Amerikan Yahudi'si, Ekim ve Kasım 2021'de ise 1000 yetişkin Yahudi katıldı. Sonuçları yeni açıklanan araştırma, Colleyville, Texas'taki son sinagog rehine krizinden önce yapılmış olmasına rağmen, anket, bu saldırının ardından ülke çapında antisemitizm konusunda yenilenen korkuları daha da güçlendiriyor. 

Sonuçlara göre, Amerikan Yahudilerinin yüzde 75'i ABD'de günümüzde beş sene öncesine göre daha fazla antisemitizm olduğunu düşünmekte. Neredeyse tüm Amerikan Yahudileri (yüzde 94) ABD'de son beş yılda az da olsa antisemitizmle karşılaştıklarını söylüyor. 18 - 39 yaş arasındaki Yahudilerin üçte biri kendisinin, yüzde 60'ı ise aile veya arkadaşlarının antisemitizmle karşılaştığını belirtiyor. 60 yaş üstü Yahudilerin yüzde 62'si 'çok fazla' antisemitizm görmüşken, bu oran daha genç Yahudilerde yüzde 47. 

Araştırmada Amerikan Yahudilerinin kader paylaşımı kavramı da incelendi. Katılımcılara Amerikan Yahudilerinin başına gelenlerin kendi hayatlarını nasıl etkileyeceği sorulduğunda, yüzde 82'si kader paylaşımının farkında olduklarını belirtti. Yahudilikle ilgisi olmayanların bile çoğunluğu (yüzde 65'i) diğer Amerikan Yahudilerine olanların bir şekilde kendilerini etkileyeceğini düşünüyor. Ayrıca araştırmaya göre Yahudi cemaatinin içinde olmayanların yüzde 9'u antisemitizmi cemaate katılmak için bir sebep olarak görüyor; bu da konunun Yahudi hayatının içinde olmayan nüfusu bile etkileyecek kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor. 

Ruderman Ailesi Vakfı Başkanı Jay Ruderman araştırma sonuçları ile ilgili, "Anketimiz Amerikan liderlerinin antisemitizmin yükselişini ve Yahudi cemaatine karşı işlenen nefret suçlarının artışını önlemek için acilen yeni stratejiler geliştirmeleri gerekliliğini pekiştirmekte. Buna göre, umarız ki bu sonuçlar yerel ve ulusal liderleri bu kritik konuda harekete geçirir. Antisemitizm, Amerikan toplumunun bütünü için bir tehdittir ve bu mesele ancak ulus halinde birlik olarak ele alınırsa, bu sorunla gerçekten mücadele edilebilir" dedi. 

Araştırma Amerikan Yahudilerini ilgilendiren çeşitli konuları da ele aldı. ABD politikası sorulduğunda Amerikan Yahudileri iki partinin de İsrail yanlısı olduğuna inanıyor. Katılımcıların yüzde 69'u Demokrat Parti'nin, yüzde 71'i de Cumhuriyetçi Parti'nin İsrail yanlısı olduğunu düşündünüyor. Bu desteği daha derinlemesine inceleyince, çoğunluğun Demokratları İsrail yanlısı ancak İsrail hükümetinin politikalarını eleştirici olarak ve yine çoğunluğun Cumhuriyetçileri İsrail yanlısı ve onun politikalarını destekleyici olarak gördüğü ortaya çıkıyor. İlginç bir şekilde, her iki partinin de İsrail'e verdikleri destek konusunda zıt yönlerde hareket ettiği düşünülmekte; katılımcıların yüzde 54'ü Demokrat Parti'nin daha az İsrail yanlısı hale geldiğine ve yüzde 39'u da Cumhuriyetçi Parti'nin daha fazla İsrail yanlısı hale geldiğine inanıyor. 

İsrail'le ilişkileri sorulduğunda Cumhuriyetçilerin yüzde 40'ı ve Demokratların yüzde 31'i olmak üzere, katılımcıların yaklaşık üçte biri (yüzde 34'ü), son iki yılda İsrail ile Amerikan Yahudilerinin ilişkisinin zayıfladığına inanıyor. Katılımcıların sadece yüzde 12'si Mayıs 2021'deki Duvarların Muhafızı Operasyonunu zayıflayan ilişkilerin sebebi olarak görürken, yüzde 32'si İsrail'deki sağcı veya ultra Ortodoks partilerin güçlenmesini, yüzde 25'i Filistinlilere karşı muameleleri, yüzde 24'ü muhalefet lideri Binyamin Netanyahu ile eski ABD Başkanı Donald Trump arasındaki karşılıklı bağları ve yüzde 24'ü İsrail'in yerleşim politikasını sebep olarak görüyor. 

Birçok Amerikan Yahudi'sinin İsrail hakkında temel bilgilerinin eksikliği konusu incelendiğinde, katılımcıların yüzde 27'si yanlış olarak Arap Yahudilerinin oy veremediğini söyleyerek, yüzde 14'ü ise konudan emin olmadıklarını belirterek, toplamda yüzde 41'i İsrail'in Arap vatandaşlarının oy hakkı olduğundan habersiz olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 59'u Naftali Bennett'in İsrail'in başbakanı olduğunu bilirken, yüzde 16'sı Netanyahu'nun hala başbakan olduğunu ve yüzde 20'si ise şu anda kimin başbakan olduğunu hatırlayamadığını söylüyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR