Fiddy Metodu: Bay bay siyah noktalar

Fiddy Metodunu duymuş muydunuz? Son zamanlarda oldukça popüler. Yok duymadık diyorsanız, cilt üzerindeki siyah nokta, beyaz nokta ve yağ flamentlerini büyük oranda temizlediğini ve bunu bizzat deneyimlediğimi söylesem ilginizi çekmeyi başarabilir miyim?

Ceyda HAVLUCU Yaşam
26 Ocak 2022 Çarşamba

Birkaç yıl evvel Güney Koreli blog yazarı Jude Chao’nun, Fifty Shades of Snails isimli blogunda ortaya çıkardığı üç aşamadan oluşan, agresif sayılabilecek bir cilt bakımı/temizliği yöntemi, kullanıcılar tarafından, uygulanıp memnun kalındıkça popülerleşti ve blogun yazarı Jude’un takma adı olan Fiddy ile anılmaya başlandı.

Peki bu Fiddy Metodu nasıl uygulanıyor?

Cildinizin makyajdan ve havadaki kirden arındırdığınızı varsayarak adımlara geçiyorum…

  1. Aşama (Yağ çözme):

Bu aşamada siyah nokta, yağ flamenti ve bunlar gibi gözeneklerimizin içinde dolmuş olan yağları yumuşatarak çözerek başlamamız gerekiyor. Bunun için de BHA (Beta Hidroksi Asit) içeren bir maske kullanılması gerekiyor. Asidin işe yaraması için de minimum yüzde 2 BHA konsantrasyonuna sahip bir ürün seçilmesi yine öneriler arasında.

The Ordinary markası ile popüler olmaya başladıktan sonra pek çok yerli yabancı markanın da üretmeye başladığı kırmızı maskeler bu aşamada iyi bir seçenek olabilir. Asit içeren maskeleri kullanırken, üzerlerinde yer alan kullanma talimatlarına uymaya ve belirtilen dakikadan daha fazla maskeyi cildinizde tutmamaya özen göstermeyi unutmayın.

  1. Aşama (Yağları yüzeye çekme):

Gözeneklerin içinde yer alan sebumlar, yağlar, kirler yumuşadı şimdi sıra onları yüzeye çıkararak onlardan kurtulmak. Bunun için de bu aşamada kil maskesi kullanılıyor. Kil maskelerinin özelliği yağı emmesidir. Ancak normalde cildimize direk uyguladığımızda sadece yağlı ciltlerin cilt yüzeyinde biriken sebumu emip, gözeneklerin içinde sıkışmış, sertleşmiş sebumlara etki edemiyor. Bu yöntemde ise, gözeneklerin içini yumuşattığımız için, kil büyük bir oranda gözeneklerin içlerindeki yağı da çekebilmiş oluyor.

  1. Aşama (Cildi yumuşatma):

Gözeneklerimizi büyük oranda temizledik. Ancak gözeneklerimiz sandığımızdan çok daha derin, bu da demek oluyor ki diplerde kil maskesinin çekemediği kirler hala kalmış olmalı. Yağ bazlı bir temizleyici ile yüzümüzü ovalayıp cildimizin yumuşamasını bekliyoruz. Kullandığınız ürüne göre bekleme süresi değişecek olsa da ortalama 10-15 dakika gibi düşünebilirseniz. Cilt yumuşadıktan sonra da yağ ile masaj yaparak cilt ovalanıyor. Böylece en derinde kalan yağ flamentleri ve sebumlar da yüzeye çıkıyor.

Peki bu aşamada nasıl bir ürün kullanacağız derseniz, yine son zamanlarda popüler olan balm ya da yağ formundaki makyaj temizleme ürünleri uygun olacaktır. Sadece ürün seçerken “Komedojenik değildir” ibaresine dikkat etmenizi öneririm. Yağ formlu ürünler sivilce yapmaya meyilli olabilir. Gözenekleri bu kadar temizlediğimiz ve yumuşattığımız bir esnada yanlış ürün seçimi gözeneklerin içine daha çok yağ oturmasına sebep olabilir. Komedojenik olmayan ürünler ise, bu tip gözenek tıkmaya meyilli yağlar içermediğinden güvenle kullanabilirsiniz.

Son olarak cildinizi yıkayarak, günlük nemlendiricilerinizi uygulayabilirsiniz.

Fiddy Metodu için haftada bir uygulanmasını öneren de var, iki haftada bir uygulanmasını öneren de. Onaylayan dermatologlar da var, cildi çok yorduğunu öne süren dermatologlar da. Bu nedenle özellikle hassas ciltliyseniz ve özellikle t bölgenizde gözeneklerden şikayetçi iseniz, dermatoloğunuza danışıp belki de tüm güzellik sektörünü kasıp kavuran bu metodu deneyebilirsiniz. Ancak hiçbir metodun tek başına işe yaramayacağını, düzenli cilt temizliği ve bakımının da gerektiğini hatırlatmak isterim.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR