Yahudi asıllı astronot Jessica Meir Ay´a giden ilk kadın olabilir

NASA, Atlantis programı ile 2024 yılında Ay´a ikinci kez gidileceğini ve aya göndereceği iki astronottan birinin kadın olacağını duyurdu. Seçilen 9 aday kadın astronot arasında Yahudi Asıllı Amerikalı Jessica Meir de bulunuyor.

Dünya
20 Ocak 2022 Perşembe

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2020’nin Aralık ayında NASA’nın, 2024'te Ay'a göndereceği 2 mürettebat için 9 erkek ve 9 kadından oluşan 18 kişilik aday kadrosunu tanıtmıştı. 

NASA'nın Atlantis kadrosundaki kadın astronotlardan 43 yaşındaki Jessica Meir, NASA'nın astronot kadrosuna 2013 yılında seçildi. Deniz biyolojisi alanında doktoralı bir fizyolog olarak, Uluslararası Uzay İstasyonundaki ilk görevinde 205 gün geçirdi ve bu süre zarfında ilk kadın uzay yürüyüşüne katıldı. Meir, 2019 ve 2020'de astronot arkadaşı Koch ile üç kez uzaya çıktı.

Meir, konuk olduğu İsrail Uzay Ajansı'nın bir medya etkinliğinde, Ay’a ayak basan ilk kadın olmanın bir rüyanın gerçekleşmesi olacağını belirtti.

Meir, "Beş yaşında astronot olmak istedim. Uzay mekiklerinin fırlatılmasını izleyerek büyüdüm. Özellikle Ay’a ayak basan ilk kadın olursam çocukluk hayalimin doruk noktası olacak’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR