SpaceX, İsrailli öğrenciler tarafından yapılan 8 uyduyu yörüngeye fırlattı

İsrailli öğrenciler tarafından tasarlanan ve oluşturulan sekiz minyatür uydu, Florida´daki NASA merkezinden SpaceX Falcon 9 roketiyle perşembe günü yörüngeye fırlatıldı.

Dünya
14 Ocak 2022 Cuma

Uydular, İsrail Uzay Ajansı ve Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği içinde ‘Tevel’ programının bir parçası olarak İsrail'in dört bir yanındaki ortaokul öğrencileri tarafından inşa edildi.

3 yıldır proje üstünde çalışan öğrenciler, NASA'dan canlı olarak gerçekleştirilen lansmanı izlemek için perşembe günü yetkililerle bir araya geldi.

Çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanılacak uyduların kontrolü İsrail'deki iletişim istasyonlarından yapılacak. SpaceX Falcon 9 roketi toplamda 100'den fazla uyduyu yörüngeye fırlattı.

İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanı Orit Farkash-Hacohen, "Bu, İsrail Uzay Ajansı ile Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın en heyecan verici programlarından biri’’ dedi.

İsrail Uzay Ajansı Genel Direktörü Uri Oron, "Katılımcılar, aileleri ve eğitim personeli muazzam bir başarıya imza attı. Hepimiz, uzayın bağlantı kurma ve başarı getirme potansiyeline sahip olduğunu anladık’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR