Romanya´da sağcı parti, Holokost eğitimini ´önemsiz konu´ olarak nitelendirdi

Sağ görüşlü bir siyasi partinin, yakın zamanda liselerde zorunlu kılınan Holokost eğitimini “önemsiz bir konu” olarak nitelendirmesi, Romanya´da tepkilere sebep oldu.

Dünya
12 Ocak 2022 Çarşamba

AUR Partisi yayınladığı bildiride, hükümeti ‘cinsel eğitim’ ve ‘Holokost tarihi’ gibi ‘önemsiz konular’a müfredatta yer vererek Rumen dili ve edebiyatı ile ulusal tarih gibi ‘temel konuları' daha aşağı konuma çekmekle suçladı. Açıklamada, “Hükümet bu yolla Romanya'daki eğitim sisteminin kalitesini baltalamaya” çalışıyor ifadesi yer aldı.

AUR, Romanya parlamentosundaki 466 sandalyeden 43’üne sahip. Holokost tarihi, kasım ayında çıkarılan yasayla Romanya okullarında zorunlu ders oldu.

İsrail'in Romanya Büyükelçisi David Saranga Twitter'da söz konusu yasanın, Romanya hükümetinin 2017'de kabul ettiği Uluslararası Holokost Anma İttifakı'nın antisemitizm tanımı kapsamında olduğunu belirtti.

Hükümetin antisemitizmle mücadele Özel Temsilcisi Alexandru Muraru, basına yaptığı açıklamada partiyi "Romanya'nın anayasal düzenine bir tehdit" olarak nitelendirerek; AUR'nin yasadışı ilan edilme olasılığından üstü kapalı olarak bahsetti. 

Romanya'daki Elie Wiesel Holokost Araştırma Enstitüsü de AUR'yi kınarken, parti liderlerini yaptıkları açıklama nedeniyle yargılanmaktan kaçınmak için "parlamenter dokunulmazlığın arkasına saklanmakla" suçladı.

AUR'nin Eş Lideri Claudiu Tarziu, çarşamba günü yayınlanan açık mektup ile Saranga'ya yanıt verdi. Mektupta, Holokost'u "önemsiz bir konu" olarak nitelendirdiklerini reddeden Tarziu, "Biz Hristiyanız, bu yüzden antisemit olamayız" ifadesini kullandı. Senatör, Nazi rejimi tarafından Yahudilere uygulanan "kötü niyetli nefreti" kabul ederken Romanya'nın toplu katliamdaki sorumluluğundan bahsetmedi.

Romanya resmi istatistiklerine göre, II. Dünya Savaşı sırasında Romanya yönetimi altındaki topraklarda 280 ila 380 bin Yahudi öldü.

AUR, Aralık 2020'de yapılan ulusal seçimlerde oyların yüzde 9'unu kazanıp ilk kez parlamentoya girerek ülkenin büyük çoğunluğunu şaşırtmıştı. Liderlerinden bazıları, Hitler'in bir müttefiki olan Romanya Diktatörü Ion Antonescu'nun rejiminde hizmet eden ya da devrimci faşist ve antisemit bir hareket olan Demir Muhafızlara mensup tarihe geçmiş kişileri savunmuştu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR