Belçikalı taraftarlardan ´´En iyi Yahudiler yanar´´ tezahüratı

Belçika´nın Antwerp kentinde düzinelerce futbol taraftarı Nazi selamı verirken görüntülendi. Polis, bu hafta başlarında sosyal medyada ortaya çıkan videoları araştırıyor.

Dünya 1 yorum
31 Aralık 2021 Cuma

Polisin elindeki görüntülerde restorandaki bir taraftarın, ‘‘Babam komandoydu, annem ise SS subayıydı. Birlikte Yahudileri yaktılar. Çünkü en iyi Yahudiler yanar’’ şeklinde sloganlar attığı görüldü. Olayın bir futbol stadyumunun yakınındaki Café Stadion adlı restoranda meydana geldiği belirtildi.

Belçika’nın Gazet van Antwerpen Gazetesi slogan atan taraftarların Beerschot Futbol Takımının taraftarları olduğunu öne sürdü.

Bu tür antisemit tezahüratlar Avrupa'da özellikle de Hollanda ve Belçika'da, kendilerini ‘Yahudi’ olarak nitelendiren takımlarla yapılan maçlarda düzenli olarak gerçekleşiyor. Örneğin Hollanda’da Ajax takımı taraftarları kendilerini ve takımı Yahudi olarak görüyor bunun sonucunda da antisemit tezahüratlara maruz kalıyorlar.

Ayrı bir gelişmede, Belçika Kraliyet Futbol Birliği Etik Kurulu geçtiğimiz hafta Belçika’nın Club Brugge Futbol Takımına son üç maçtaki antisemit tezahüratları nedeniyle 2.226 dolar para cezası verdi. Brugge taraftarları, maçlar sırasında “Zıplamayan Yahudidir” diye bağırıyordu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR