Almanya´dan 150 bin Holokost Kurtulanı´na 200 milyon dolarlık yardım

Yahudi Maddi Talepler Konferansı´na göre, 150 bin Holokost Kurtulanı önümüzdeki günlerde Almanya´da kişi başına yaklaşık 1.400 dolarlık Acil Durum Fonu alacak.

Dünya
27 Aralık 2021 Pazartesi

2020’de müzakere edilen, toplamı 200 milyon dolar olan Acil Durum Fonu’nun 2022'nin sonuna kadar iki ödeme halinde dağıtılması planlanmıştı.

Ancak, dünya Yahudilerini temsil eden Claims Conference ve Alman hükümeti, Omicron varyantının yayılmasıyla artan mali zorluklarla başa çıkılmasına yardımcı olmak için ödemeleri hızlandırmayı kabul etti.

Talepler Konferansı Başkan Yardımcısı Greg Schneider, “Yaşam maliyetleri arttığı ve özellikle yaşlılar için günlük hayatı daha karmaşık hale getirdiği için dünya Holokost mağdurlarının yaklaşık yarısının fonlarını ödeyebiliyoruz” dedi.

Acil Durum Fonu ağırlıklı olarak Nazilerden kaçmak zorunda kalan ancak toplama kamplarına maruz kalmamış Ruslara veriliyor. Toplama kamplarından sağ kalanlar genellikle Almanya'dan aylık emekli maaşı alırken, acil durum fonu alanlar daha az mali desteğe sahip oluyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün