İsviçre müzesi, Nazilerin yağmaladığı 40 eseri iade ediyor, bin eseri tutuyor

Bern Güzel Sanatlar Müzesi, Naziler tarafından çalındığı bilinen ve orijini şüpheli olduğu sonucuna varılan parçaları geri veriyor, ancak kökenleri kanıtlanmamış pek çok eseri de alıkoymaya devam ediyor.

Dünya
22 Aralık 2021 Çarşamba

Bern İsviçre müzesi, yıllarca süren bir soruşturmanın ardından Naziler tarafından çalındıkları sonucuna vardıktan sonra yaklaşık 40 sanat eserini teslim edeceklerini açıkladı. Ancak Müze yönetimi, aynı hazineden yaklaşık 1000 diğer eserin, kökenleri kanıtlanmamış olması nedeniyle korunacağını söyledi.

Alman-Avusturyalı koleksiyoncu Cornelius Gurlitt 2014 yılında öldüğü zaman geride Renoir, Cezanne, Beckmann, Delacroix ve Munch'un tabloları da dahil olmak üzere 1.600'den fazla eser bıraktı. Gurlitt'in babası, Naziler tarafından Yahudilerden çalınan ve vahşice el konulan sanat eserlerini satmakla görevlendirilen dört sanat tüccarından biriydi.

Bern Müzesi, Kasım 2014'te koleksiyonu kabul ederken, Almanya ile bir anlaşma imzalayarak bir zamanlar Naziler tarafından haksızca ele geçirilen Yahudi sanat eserlerinin haklarından vazgeçildiği bildirildi.

Kurum, yağmalanan eserleri ‘kırmızı’ olarak etiketleyerek yıllarca süren bir çalışma başlattı. Cuma günü yapılan açıklamada yoğun çalışmalar sonucunda faşist rejim tarafından çalınan dokuz eserin sahiplerine iade edildiği belirtildi. Ayrıca, kökeni belirsiz, ancak şüpheli görünen 29 eseri, Nazilerin mülklerine el koyduğuna dair kanıt eksikliği olsa bile kabul etmedi.

Gurlitt'in koleksiyonu 2012 yılında, gümrük görevlilerinin Almanya'nın Münih ve Avusturya'nın Salzburg kentlerindeki mülklere girmesiyle keşfedilmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR