İsrail´den Türkiye ve ABD´ye seyahat yasağı

COVID-19´un Omicron varyantı dünya çapında paniğe yol açarken, İsrail varyantın yayılmasını önlemek için Türkiye ve ABD dahil bazı ülkelere seyahati yasakladı.

Dünya
20 Aralık 2021 Pazartesi

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, bakanlar kabinesinin onayladığı salı günü yasakların yürürlüğe gireceği duyuruldu.

Kabinenin kabul ettiği tedbir uyarınca, İsrail vatandaşları özel izin olmadan İsrail’den 50'yi aşkın ülkeye seyahat edemeyecek.

Bu ülkeler arasında Türkiye ve ABD'nin yanı sıra İtalya, Belçika, Almanya, Fas, Kanada ve İsviçre de bulunuyor.

Bu ülkelerden İsrail’e dönen vatandaşların, ilk COVID testleri negatif çıkana kadar devlet tarafından işletilen otellerde karantinaya girmeleri gerekecek.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, biri Ben Gurion Havalimanı'na gelen yolcuları karantinaya almak için de dahil olmak üzere iki ‘koronavirüs oteli’ açılmasını onayladı ve devlet tarafından işletilen toplam tesis sayısını beşe çıkardı. Gantz ayrıca bakanlık yetkililerine "gerektiğinde ek otellerin açılmasına hazırlanmalarını" emretti.

İsrail, Omicron varyantı nedeniyle yabancıların ülkeye girişini de yasaklamıştı. Türkiye ve İngiltere dahil 10 ülke ‘kırmızı listeye’ alınmıştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR