İtalya 1982 Roma Sinagogu saldırısıyla ilgili uyarıları görmezden gelmiş

Dünya
15 Aralık 2021 Çarşamba

İtalyan medyasının geçtiğimiz hafta yayınladığı raporlar, İtalya’nın Yahudi hedeflerine yapılan Filistin terör saldırılarına karışmayacağına dahi anlaşma yaptığını ve iki yaşında bir çocuğun öldüğü 1982 Roma Sinagogu saldırısının önlemediğiyle ilgili senelerdir yapılan suçlamaların doğru olduğunu ortaya koydu.

Raporlar, İtalyan istihbaratının planlanan sinagog saldırısıyla ilgili net bilgiye sahip olduğunu ve bunu durdurmadığını ortaya çıkarmakla beraber polisin sinagog etrafındaki güvenliği azalttığını da gösteriyor.

İtalya eski Başbakanı Francesco Cossiga’nın 2008 senesinde İsrail gazetesi Yedioth Aharonoth’a, İtalya’nın ‘Yahudileri sattığını’, Filistin terör örgütlerinin İtalyan hedeflerine ve çıkarlarına dokunmama karşılığında ‘özgürce’ İtalya’daki Yahudi ve İsrail hedeflerine karşı hareket etmelerine izin veren bir anlaşma imzaladığını açıkladığından beri bu suçlamalar bilinmekteydi.

Cossiga “İtalya’da ‘özgür bir el’ karşılığında Filistinliler ülkemizin güvenliğini ve ülke dışındaki İtalyan hedeflerinin terör saldırılarına karşı (dokunulmazlığını) garanti etmiş oldular” şeklinde açıklamıştı. Cossiga’nın bu açıklamaları İtalya’da yalanlanmış ve kendisinin hayal gördüğü söylenmişti.

Ancak medyanın gün ışığına çıkardığı yeni raporlar, İtalya’nın, özellikle 1982 senesi Roma sinagogu saldırısı olmak üzere, açıkça Yahudi ve İsrail hedeflerine karşı tehditleri görmezden geldiğini kanıtlıyor.

1982’de Şemini Atseret bayramında, kimliği bilinmeyen silahlı saldırganlar sinagogdan çıkan insanlara el bombası atıp ve makineli tabancayla ateş etmiş; saldırıda iki yaşındaki Stefano Tache öldürülmüş, dört yaşındaki kardeşi, anne-babasıyla beraber 34 kişi daha yaralanmıştı.

Cuma günü ortaya çıkan raporlara göre, o zaman SISDE olarak bilinen İtalyan istihbaratı devlete bazı uyarılar göndererek Filistinli öğrenci gruplarının Roma’daki Yahudi hedeflerine saldırı ‘planladıklarını’ iletmişti. Listenin başındaki hedeflerden biri de Roma Sinagoguydu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR