Rusya, Ukraynalı 106 kişilik neo-Nazi grubunu tutukladı

Rusya istihbarat servisi (FSB) pazartesi günü, Ukraynalı bir neo-Nazi grubunun 106 destekçisini saldırı ve toplu katliam planladıklarını iddia ederek tutukladı.

Dünya
14 Aralık 2021 Salı

FSB tarafında yapılan açıklamada, “Ukrayna özel servisi himayesinde faaliyet gösteren Ukrayna vatandaşı Yegor Krasnov tarafından kurulan ‘Manyaklar ve Cinayet Tarikatı’ (MKU) adlı neo-Nazi gençlik grubunun 106 destekçisiyle ilgili 37 bölgede arama ve soruşturma işlemleri gerçekleştirildi” ifadeleri kullanıldı.

Gözaltına alınanlar arasında örgütün internetteki topluluklarında Krasnov’un talimatıyla propaganda ve şiddet çağrıları yapan üç yönetici yer aldığı açıklandı. Yakalanan iki kişinin de okullara saldırı hazırlığı yaptığından şüpheleniliyor.

Diğer yandan Penza bölgesi ve Rusya’nın özerk bölgesi Komi Cumhuriyeti’nde MKU’yla bağlantılı, 5 ve 8 kişiden oluşan iki aşırıcı grubun faaliyetlerinin önlendiği açıklandı. Grupların kaldığı yerde silah ve mühimmatlar bulundu. Bu iki bölgede Krasnov’la yazışan, kendisinden şiddet eylemleri ve el yapımı patlayıcılar hakkında bilgi alanlar olduğu belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün