ABD´den Pekin Olimpiyatları´na diplomatik boykot

ABD, Çin´in Sincan´da işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları´na diplomatik boykot uygulayacak.

Dünya
7 Aralık 2021 Salı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, "Çin'in Sincan'da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na hiçbir diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Olimpiyatlara gidecek ABD'li sporculara desteklerinin tam olduğunu vurgulayan Psaki, ABD'nin boykot kararının insan haklarını korumak adına verdiği güçlü bir taahhüt olduğunun altını çizdi.

Psaki, Pekin Olimpiyatları'na yönelik bu boykotun diplomatik seviyede olduğunu ve sporcuları etkilemediğini ancak Çin'in insan hakları ihlallerine yönelik sert bir mesaj olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in karşı önlemlerle ABD’ye yanıt vereceğine söz verdi ancak ayrıntı vermedi.

Washington'daki Çin Büyükelçiliği Twitter’da yaptığı paylaşımda, politikacıların boykot çağrılarını kendi siyasi çıkarları ve duruşları için yaptıklarını belirtti. Büyükelçilik, "Aslında, bu insanların gelip gelmemesi kimsenin umurunda değil ve bunun #Pekin2022'nin başarılı bir şekilde düzenlenmesi üzerinde hiçbir etkisi yok" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün