60 yıl sonra ilk kez Kilis Sinagogunda Hanuka kutlandı

Hahambaşı İsak Haleva, Rav Naftali Haleva, Rav Mendy Chitrik ve İshak İbrahimzadeh´nin katıldığı etkinlikte 40 kişilik bir grup 60 yıl sonra ilk kez Kilis Sinagogunda Hanuka´yı kutladı.

Toplum
3 Aralık 2021 Cuma

Hahambaşı İsak Haleva, kendilerine böyle bir imkân sunan yetkililere teşekkür ederek, “Konukseverliğiniz ve yakınlığınız için yürekten teşekkür ediyor, sizlere ve tüm Kilis halkına en içten dileklerini sunuyorum. Kilis'te, yaklaşık 60 yıl aradan sonra Hanuka Bayramı'nı kutluyoruz” dedi.

Türk Yahudi Toplumu eş Başkanı İshak İbrahimzadeh ise, Türkiye'nin son 20 yılda hayal edemeyeceği bir dönem yaşandığını ifade ederek, kendilerine bu imkânı sunan yetkililere teşekkür etti.

40 kişilik gruptaki bazı Yahudiler arasında Kilis doğumlu olanların da bulunması nedeniyle kent gezisinde duygusal anlar yaşanırken, 55-60 yıl öncesindeki anıları canlandı.

Raşel Nahmed, 55 yıl önce Kilis'ten ayrıldıklarını ifade ederek, “Benim babam burada manifaturacıydı, sonra İsrail'e gittik. 55 yıl sonra Kilis'e geldik. Bütün hatıralarımız yeniden canlandı. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum” dedi.

Şule Tavaşi ise, 17 yıl önce doğduğu Kilis'e geldiğini ifade ederek, “Çok heyecanlandım. O kadar çok mutlu oldum ki, babamın iş yerlerini gördük. Evimizi gördük” dedi.

Kilis Kent konseyi Başkanı Avukat Hayri Muammer Fazlıoğlu gruba eşlik etti. 

İstanbul'dan bir çok Türk Yahudi Toplumu vatandaşların da katıldığı Kilis etkinliği ,Kilis Valisi ile görüşmeyle başladı.Kilis merkezinde kısa bir tur yapıldıktan sonra 2019'da renove edilen sinagoga gidildi.Minha ve Arvit dualarının ardından Anoten duası da okunup Hanuka törenine geçildi.Mum yakma töreninde büyük bir çoşku ile okunan Hanuka duasından sonra bayrama özel şarkıların hep beraber söylenmesi ile tören sona erdi. Sinagog'daki töreni, çevreden geçen kimi Kilislilerin de içeriye girerek izledikleri bildirildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün