İsrail´de yeni Omicron varyantı ve yeni kararlar

Elda SASUN / TEL AVİV Dünya
29 Kasım 2021 Pazartesi

İsrail’de Koronavirüs Bakanlar Komitesi, Başbakan ve Sağlık Bakanı'nın yeni "Omicron" türüyle başa çıkma önerilerini onayladı.

Başbakan Naftali Bennett, 27 Kasım’da Koronavirüs Komitesini topladı. Bakanlar ve uzmanlardan oluşan ekip, halk sağlığını korumak için bu aşamada aşının her zamankinden önemli olduğu konusundaki tutumunu komite üyelerine sundu.

Buna göre, henüz üçüncü aşıyı olmamış İsrail vatandaşları en kısa zamanda aşıya çağrılıyor; anne-babaların çocuklarına aşı yaptırmaları isteniyor.

Alınan kararların devamı şu şekilde:

  • İstisnalar Komitesi tarafından onaylanan durumlar dışında, tüm ülkelerden yabancıların (turistlerin) İsrail'e girmesi yasaklanacak.
  • Sağlık Bakanlığı prosedürlerine göre aşılı veya koronadan iyileşmiş olarak tanımlanan İsrailliler, ülkeye indikten sonra PCR testi yapacak, ardından ev karantinasına girecek. 
  • Aşısız İsrailliler, İsrail'e indiklerinde PCR testi yapacak, ardından ev izolasyonuna girecek. Yedinci gün ikinci PCR testinin negatif çıkması durumunda izolasyondan çıkabilecekler.
  • Maliye ve Turizm Bakanlıkları arasındaki diyalogla, turizm sektörüne destek olacak yollar oluşturulacak.
  • Hanuka ile ilgili gösteri ve etkinlikler, geçen hafta onaylanan taslak uyarınca, yeşil kart kurallarına bağlı kalınarak ve artırılmış yaptırımlar uygulanarak devam edecek.

Kararlar 28 Kasım Pazar gece yarısı devreye girdi ve şimdilik 14 gün geçerli olacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR