2021-22 sonbahar kış makyaj trendleri: Eyeliner out!

Makyaj mevsimi benim için tam olarak şimdi geldi sayılır. “O da ne demek Ceyda, yazın makyaj yapmıyor musun sanki” dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki yapıyorum, yapıyoruz, ama minimum ürünle. Kışın ise, sıcak aktı koktu derdi olmayınca, fırçalar fora.

Ceyda HAVLUCU Yaşam
24 Kasım 2021 Çarşamba

Araya giren koca iki yılda en güzel makyaj mevsimi olan sonbahar, kışta, maskeydi, yasaktı derken adam akıllı makyaj da yapmadık. O yüzden bu ay, bu senenin kış makyaj trendlerine bakalım dedim.

2015’ten beri ten makyajlarında ince ve doğal bitişli fondötenler modayken, bu kış biraz daha kalıcı ve mat ten ürünleri hatta pudralar öne çıkıyor. Aslında her ne kadar incecik, tam kapanmamış, parlak ve doğal cilt görünümü sevsem de, maskelerin hayatımızdan henüz tamamen çıkmadığını düşünürsek, ten makyajındaki, mat, bulaşmayan cilde tam oturan bu evrilme normal ve kabul edilebilir.

Asıl en çok şaşıracağınızı tahmin ettiğim trend ise, sürekli “Sağ gözüm, sol gözüm gibi olmuyor, çok kalın oldu” dertlerinden bizi kurtaracak olan eyeliner modasının artık geçmişte kalması. Evet, bu kış eyelinerlar out! Zaten çok fazla çekmeyi beceremediğimiz, genelde de göz düşüklüğü olan, olmayan herkesin kullanıp, daha da yorgun görünmesine neden olan eyelinerların rafa kalkması, hepimizin ayna karşısında hazırlanma süresini kısaltacağına eminim, ama ciddi eyeliner fanatikleri de olduğunu biliyorum. Var mı aranızda hâlâ, ben eyelinersız bakkala bile çıkmam diyen?

Hazır eyelinerlar kalkmışken, farlar daha ön plana çıksın diye sanırım bu kış metalik farlar oldukça revaçta. Tüm göz makyajınızı hatta dumanlı makyajı bile hiç mat far kullanmadan, tamamen metalik farlarla uygulayarak trende ayak uydurabilirsiniz. Üstelik güzel haber, metalik farları dağıtmak, mat farları dağıtmaktan çok daha kolay. Ancak bu senenin asıl far modası ise simler. Ben o kadar iddialı değilim diyenin bile rahatlıkla göz kapağını simle kaplayıp çıkabileceği bir kış bizi bekliyor. Hatta, elmacık kemiklerinin üzerine bile sim sürmenin oldukça trendy bir görünüm olduğundan bahsedilmiş geçtiğimiz ay gerçekleşen Paris Fashion Week’te. Var mı aranızda, o kadar cesareti olan?

Dudaklarda ise iddialı ombre modası geri geldi. Dudakların dış köşelerini koyu tonlu bir kalem ya da rujla boyadıktan sonra, içlerini aynı tonda daha açık bir renk rujla doldurabilirsiniz. Ten makyajı, maskeye uydurulurken, maskeyle pek kullanışlı bulmadığım bu uygulamadan, benim uzak duracağım kesin. Yine de ağır göz makyajı sevmeyenler için, havalı bir görünüm olduğu kesin.

Gelelim kaşlara. Bu sene için en ilginç bulduğum ve asla uygulamayı düşünmediğim, güzel bulmadığım gibi, sağlıklı da olduğunu düşünmediğim uygulamanın kaşlarda olduğunu söyleyebilirim. Öncellikle jelle sabitlenmiş tek tek ayrılmış kaşlar hâlâ moda ki, bunu bazı yüzlere çok yakıştırıyorum hatta zaman zaman ben de uygulamayı seviyorum. Akıl almayan kısım ise, saçınızın ne renk olursa olsun kaşları sarartma hatta neredeyse beyaza yakın tonlarda kullanımı. Evet bu sene belli ki, kuaförlerde kaş boyama sıraları her zamankinden fazla olacak. Bir dönem saç ne kadar açık renk olursa olsun, kopkoyu kaşlar modaydı, işte şimdi tam tersi. Özellikle koyu saçlarda, neredeyse kaşsız bir görüntü yaratan bu uygulamayı beğenen var mı aranızda?

Siz bu yılın hangi trendlerini uygulamayı planlıyorsunuz? Beni azıcık tanıdıysanız, simli yeni bir far paleti almak için şimdiden heyecanlanmaya başladığımı tahmin etmişsinizdir.

Trendler ne olursa olsun, bana sorarsanız en güzel makyaj, her kadının kendini en güzel hissettiği halidir. Kimimiz için belki sadece bir gülümseme, kimi için sadece bir eyeliner, kimi için simli göz makyajı. Bizi mutlu eden makyajdan, daha trend mi makyaj düşünemiyorum.

Ben yine de simleri almaya gidiyorum.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR