İsrail ve Ürdün, Dubai´de iklim işbirliği anlaşması imzaladı

İsrail ve Ürdün, pazartesi günü Dubai´de düzenlenen bir törenle BAE ve ABD´nin arabuluculuğunda birlikte çalışarak iklim değişikliğinin zorluklarını aşmak için anlaşma imzaladılar.

Dünya
23 Kasım 2021 Salı

İsrail Enerji Bakanı Karin Elharrar, BAE İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Mariam Al Muhairi, Ürdün Su Bakanı Muhammed el Neccar ve ABD'nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry pazartesi günü Dubai'deki World Expo'da iklim işbirliği anlaşması için bir araya geldi.

Anlaşmaya göre Ürdün, bir güneş paneli inşa edip İsrail'e 600 megavat elektrik ihraç edecek ve güneş enerjisi depolama konusunda çalışmalar yapacak. İsrail ise su arıtma tesislerinden 200 milyon metreküp suyu Ürdün'e ihraç edecek.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid, Ürdün'ün iklim değişikliği nedeniyle su sıkıntısı çektiğini ifade etti. Zayid, "İmzalanan anlaşma, ülkelerin yenilenebilir enerjideki değişiklikleri hızlandırmak ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışabileceğini vurguluyor. Anlaşma iklim güvenliğini ve iki ülkenin ortak çıkarlarını güçlendirecek. Ürdün'ün bol miktarda açık alanı ve güneş enerjisi var, bu da İsrail'in yenilenebilir enerjiye geçmesine ve belirlenen iddialı hedeflere ulaşmasına yardımcı olacak. İsrail ise mükemmel tuzdan arındırma teknolojisiyle Ürdün'e su krizinde yardımcı olacak" açılamasını yaptı.

Planların detaylarının 2022'de tamamlanması bekleniyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR