Nazilerin yağmaladığı Van Gogh tablosunun 30 milyon dolara satılması bekleniyor

Van Gogh´un Buğday Yığınları tablosu, Christie´s tarafından açık artırma ile satılmaya hazırlanıyor. Tablo 1905 yılından beri ilk kez halka açık olarak sergileniyor.

Dünya
10 Kasım 2021 Çarşamba

Naziler tarafından yağmalanan Van Gogh tablosunun, Christie's müzayedesinde 30 milyon dolara satılacağı tahmin ediliyor.

Vincent Van Gogh, ‘Meules de blé’ (Buğday Yığınları) tablosunu akıl hastalığı sırasında Arles'da yapmıştı. Tablo, 1913'te Yahudi bir sanayici olan Max Meirowsky tarafından satın alınana kadar Van Gogh’un erkek kardeşi ve baldızı Theo ve Johanna Van Gogh'a aitti.

1930'larda Meirowsky, Almanya'da Yahudi karşıtı eylemlerle karşı karşıya kaldı; bu nedenle sanat koleksiyonunun bir kısmını satarak Amsterdam'a kaçtı.  Yolculuk öncesi satmadığı tablosu Meules de blé'yi Paris'teki Paul Graupe & Cie grubuna emanet etti.

Tablo, Paris'te yaşayan Yahudi bir tıp öğrencisi olan Miriam Caroline Alexandrine de Rothschild tarafından satın alındı.  Alexandrine’e babasından bir sanat koleksiyonu miras kalmıştı.  Koleksiyonunun çoğu edebi ve müzikal el yazmalarından oluşuyordu, ancak 1930'ların ortalarında Post-Empresyonist tabloları toplamaya başlamıştı.

II. Dünya Savaşı başladıktan sonra, Alexandrine İsviçre'ye kaçtı ve ‘Meules de blé’ de dahil olmak üzere sanat koleksiyonuna Naziler tarafından el konuldu. Savaştan sonra Alexandrine, sanat koleksiyonunun aramaya başladı, eserlerinin bazılarını bulsa da Meules de blé’nin izini bulamadı.

Christie'nin kayıtlarına göre tablo 1941'de Schloss Kogl'a devredildi ve 1978'de Wildenstein & Co. Inc. tarafından satın alındı. Bir yıl sonra da Edwin Lochridge Cox tarafından satın alındı ve 2020'deki ölümüne kadar onun elinde kaldı.

Cox'un ölümünün ardından, Meirowsky ve de Rothschild'in ailesi arasında resmin mülkiyeti konusunda bir anlaşmazlık çıktı.  Ancak sonunda Christie kayıtlarına göre, iki aile bir anlaşmaya vardı.

Eser, 11 Kasım'da Christie's The Cox Collection: The Story of Impressionism konulu müzayedede satışa sunulacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR