Yunan mahkemesi kaşer ve helal kesim iznini iptal etti

Hayvan Refahı ve Çevre Federasyonu´na göre, Yunanistan´ın ana idari mahkemesi olan Hellenic Danıştayı, salı günü kaşer ve helal kesimin yasaklanmasına karar verdi.

Dünya
28 Ekim 2021 Perşembe

Federasyon danıştaydan, mezbahalardaki hayvanların kesim yapılmadan önce anestezi yapılmasını gerektiren bir Yunan yasasından kaşer et kesimlerini muaf tutan bir bakanlık kararını bozmasını istemişti.

Danıştay, bakanlık kararının anestezi gerektiren Yunan yasalarını ihlal ettiğine ve hayvan refahı ile Yahudilerin ve Müslümanların din özgürlüğü arasında adil bir denge kurmadığına karar verdi.

Mahkeme, hükümetin hem hayvanların korunmasını hem de Yahudilerin ve Müslümanların dini özgürlüklerini sağlamak için dini kesim kurallarının düzenlenmesi gerektiğine karar verdi.

Avrupa Yahudi Derneği (EJA) başkanı Haham Menachem Margolin çarşamba günü yaptığı açıklamada, ‘‘Kaşer et kesim yasağı Belçika'da başladı, Polonya ve Kıbrıs'a taşındı ve şimdi sıra Yunanistan'da. Yahudilerin din özgürlüğü, toplumlarımızı korumaya ant içmiş kurumlar tarafından Avrupa genelinde doğrudan saldırı altında. Gördüğümüz şey birinci sınıf ikiyüzlülük. Konu antisemitizm olduğunda hükümetler ve kurumlar bizi destekliyor. Ama inançlarımız ve geleneklerimiz yasalar tarafından sürekli saldırıya uğruyor’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün