Elie Wiesel´e Washington Ulusal Katedralinden onurlandırma

Holokost kurtulanı, insan hakları savaşçısı, Nobel Ödüllü Yazar Elie Wiesel, Washington Ulusal Katedralinin İnsan Hakları Verandasının taşlarına yüzünün büstü oyulan ilk günümüz Yahudi´si oldu. Büst Rahibe Teresa ve Rosa Parks gibi fark yaratan kişilerin büstlerinin arasına 12 Ekim´de yerleştirildi.

Dünya
27 Ekim 2021 Çarşamba

Az sayıda davetlinin katıldığı törende Wiesel, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, tarihçi John Meacham, ABD Holokost Anma Konseyi eski Başkanı Rav Irving 'Yitz' Greenberg, ABD Holokost Anıtı ve Müzesi Müdürü Sara Bloomfield, Holokost, Soykırım ve Dinler Arası Eğitim Merkezi Direktörü Mehnaz Afridi, Kadın Barış Ağı Kurucusu Wai Wai Nu ve Uluslararası Din Özgürlüğü eski Özel Elçisi Rav David Saperstein gibi seçkin davetliler tarafından övgü dolu sözlerle anıldı.

Katedralin Başkanı Rahip Randolph Hollerith, Wiesel'in büstünün Yahudi inancına rağmen değil Yahudi inancı sebebiyle eklendiğini belirterek, "Küresel aktivizmi adil ve merhametli bir Tanrı'ya olan inancından kaynaklanıyor ve bu inançtan besleniyordu" dedi.

Etkinliğin son konuşmacısı olan Wiesel'in oğlu Elisha Wiesel bu onur için katedrale teşekkürlerini sundu. 49 yaşındaki Wiesel konuşmasında, 2016 yılında vefat eden babasının laik dünya tarafından çok da değerlendirilmeyen konuları aydınlatan fikirlerinden bahsetti.

Wiesel, konuşmasında şu ifadelerde bulundu: "Bugün sessizliğe karşı geldiğinizden dolayı takdir ediliyorsunuz, fakat bazen sizin sessizliğe karşı gelme öğütlerinizden alıntı yaparak, bunları başkalarını aşağılamak, kendini beğenmişlik ve kızgınlıkla onlara çığlık atmak için bahane olarak kullananları görüyorum. Siz hiç aşağılamadınız, dalga geçmediniz ve çığlık atmadınız.

Fakat benim için en zor olan sizlerin ölmüş Yahudiler için ağlayan kitaplarınızı okuyan, sizin haksızlığa karşı protestolarınızı alıntı yapan, fakat yine de İsrail'de yaşayarak bir daha kendilerini kurtarması için dünyaya güvenmeyi reddeden 6 milyon Yahudi'yi en affedilmeyecek ifadelerle kınayan kişileri görmektir."

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR