Biden, Atlanta Yahudi liderini BM İnsan Hakları Konseyi elçisi olarak atadı

ABD Başkanı Biden, İsrail´e aşırı düşman olmakla eleştirilen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine Atlanta Yahudi cemaatinin bir liderini atadı.

Dünya
27 Ekim 2021 Çarşamba

The Atlanta Jewish Times gazetesi, Biden'ın seçiminin bir Holokost kurtulanının kızı olan Michèle Taylor olduğunu bildirdi. Or Hadash Cemaatinin kurucusu ve ABD Holokost Müzesi Anma Konseyinin eski bir üyesi olan Taylor,  Atlanta Yahudi Cemaatinin önde gelen üyelerinden.

Geçmişte Demokrat Parti için üst düzey bağış toplama pozisyonlarında alan Taylor, günümüzde Ulusal Sivil ve İnsan Hakları Merkezinin yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Trump yönetimi, İsrail karşısında önyargılı olduğu ve Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere tartışmalı insan hakları siciline sahip diğer ülkelerin üye olmasına izin verdiği gerekçesiyle, İnsan Hakları Konseyinden ayrılmıştı. İsrail hiçbir zaman konseyde yer almamış ve konseyin soruşturmalarında işbirliği yapmayı reddetmişti.

Biden ve daha önceki Demokrat hükümetler, konseyin İsrail'e karşı önyargısını kabul ederken, ABD'nin insan hakları gündemini ileri taşımak ve İsrail karşıtı söylemleri bastırmak için çalışan grubun bir üyesi olarak daha iyi hizmet vereceklerini söylediler. Biden, ABD'nin 2018 yılında geri çekildiği Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine geçtiğimiz hafta geri döndü.

Beyaz Saray'ın adaylık açıklamasında, Taylor'ın bir Holokost kurtulanının kızı olduğu ve “temel insan ve siyasi hakların korunmasını savunan bir dizi rolde hizmet ettiği” belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR