Avrupalı hahamlardan uyarı: Yahudi ibadet özgürlüğü tehdit altında

Dünya
20 Ekim 2021 Çarşamba

Avrupa Yahudi Birliği (AYB) Başkanı Haham Menahem Margolin, kıtanın Yahudi liderlerinin Brüksel’de bir araya geldikleri yıllık toplantının açılışında, sünnet ve kaşerut kurallarını kastederek, “Avrupa Birliği’nin konuyla ilgilenen komisyonu, bu kuralları yasaklayan devletlerle ilgilenilmesi yönündeki tüm taleplerimizi yok sayıyor” dedi. Margolin, AB’nin yeni yayınladığı antisemitizmle mücadele stratejilerinin yetersiz olduğunu belirtti.

Haham konuşmasına, "Antisemitizmle mücadele etmemize katkısı olan her türlü çabayı memnuniyetle karşılamamıza rağmen, AB Komisyonu maalesef antisemitizmle mücadele etme konusunda çaba göstermeyen ülkelerle çatışma içerisinde olmamak adına daha kolay olan konulara eğilmeyi tercih ediyor. Ana sorun Yahudilerin, AB üyesi bazı ülkelerde kısıtlanmış, dini özgürlüğüdür. AB’nin ilgili komisyonu ibadet özgürlüğümüzle ilgili maddelerin yasaklandığı bazı ülkelere yaptırım taleplerimiz yok sayıyor," diye devam etti.

Konferans sırasında AYB on maddeden oluşan, tüm dünyada uygulanabilecek yeni bir antisemitizmle mücadele planı ve bunları hayata geçirmek için atılması gereken önemli adımları açıkladı. Planda BM’nin İsrail’e yönelik nefret söylemleri dahil tüm antisemit içeriğini kaldırmayı reddeden sosyal medya gruplarına ciddi maddi cezalar kesmesi ve bazı ülkelerde İsrail’i boykot çağrısı ile çeşitli fon toplama çalışmalarına karşı ABD’nin aldığı önlemler gibi ciddi hukuki yaptırımlar içeren kanunlar çıkartılması gibi önerilerde bulunuluyor.

Fransa İsrail Merkez Hahamlar Kurulu Başkanı Joël Mergui, bazı ülkelerde Müslümanlar tarafından gerçekleştirilen antisemit olaylardan bahsetmenin bile halen bir tabu olarak görüldüğünü, antisemitizmin Avrupa’da öldürücü boyutlara ulaştığını, bazı yerlerde Müslüman ve Yahudilerin bu yasaklara karşı birlikte mücadele verdiklerini, hatta aşırı sağcı Müslümanlarla mücadele eden Müslümanları görmeyi reddettiklerini söyledi.

Brüksel Yahudi Cemaati Başkanı Philip Markovich, Belçika’da yetkililerin kaşerut kurallarına uygun hayvan kesimi ve sünnete yasaklar getirilmesi yönündeki çalışmaların endişe verici olduğunu belirterek, Belçika’da sünnetin yasaklanması durumunda ülkede Yahudilere bir gelecek olamayacağını ekledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR