Genç gözüyle Despertar İzmir projesi

İzmir Musevi Cemaatini kapsayıcı liderlikle güçlendirmeye yönelik yürütülmeye devam eden Despertar İzmir projesine genç bir bakış…

Kültür&Sanat&Spor
13 Ekim 2021 Çarşamba

Liza Cemel & Dalya Ventura

Despertar İzmir koordinatörleri ile proje ilk çıktığında detaylı bir röportaj gerçekleştirmiştik. Kaçıranlar için: https://salom.com.tr/haber-118420-despertar_Izmir_projesi_ile_tanisalim.html

Proje etkinlikleri devam ederken, genç katılım da zamanla artıyor. Şimdi de projedeki gelişmeleri Dalya’nın bakış açısıyla kavramak, bize proje hakkında yeni bir pencere açma olanağı sağlıyor.

Bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba ben Dalya Ventura. 19 yaşındayım ve Tel Aviv Üniversitesi’nde ikinci yıl öğrencisiyim. “Liberal Arts” bölümünde okuyorum. Bu bölüm; psikoloji, iletişim, işletme, felsefe gibi derslerden oluşuyor. 2019 ve 2020 yıllarında İzmir Musevi Cemaati’nin gençlik kollarında aktif görevlerde bulundum. Şimdi ise Despertar İzmir Projesi’nde staj yapıyorum. Despertar İzmir, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve İzmir Musevi Cemaati’ni ulusal ve uluslararası seviyede daha etkin ve katılımcı kılmayı amaçlayarak yürütülmektedir.

Şu ana kadar Despertar ile ne gibi etkinliklerde yer aldın?

Öncelikle katıldığım Despertar yaz kampından bahsetmek istiyorum. Yaz kampında proje yönetimi, takım halinde çalışma ve farklı perspektiflerden bir konuya yaklaşmak gibi temel proje gerekliliklerini ele aldık. Bu kamp bana proje yönetimi hakkında çok şey sundu tabii ki de ama bunun haricinde beni en çok etkileyen unsur; kampta birçok farklı kültürden insanın oluşuydu. Şu ana kadar cemaatle yapılan ve katıldığım her proje cemaatin kendi içerisindeydi. Birbirinden farklı birçok insanla aynı konuları işleyerek kendi deneyimlerimizi anlatmak, başka insanların deneyimlerini dinlemek bana çok şey kattı.

Gençleri ilgilendiren ve halen devam eden bir projeniz var mı?

Yaz Kampı dışında hâlihazırda üzerinde uğraştığımız bir dijital platform ve veri tabanı çalışması var. İsrail’de okumaya başlayan bir öğrenci olarak kesinlikle böyle bir çalışmanın gerekliliğini hissettiğimi söylemeliyim. Dünyanın çeşitli ülkelerinde genç Yahudilerin eğitimini, stajını ve kariyerini destekleyen onlarca kurum var fakat maalesef bunların birçoğundan haberdar değiliz. Benim böyle bir çalışmada rol almak istememin sebebi kendi yaşamış olduğum deneyimdir. Genç Yahudilerin, benim gibi kurum aramalarını engellemek amacıyla bir platform hazırladık. Sadece kurumlar yok tabii ki; eğitim programları, müzeler, gazeteler, vakıflar, kütüphaneler ve daha birçok şey mevcut. Bu çalışma vasıtasıyla cemaatimizdeki gençler aradığı veya merak ettiği bilgiyi rahatça bulabilecek.

Hazırlığı devam eden bu çalışma senin ve senin gibi gençler için neden önemli ve gerekli?

Bu proje sayesinde özellikle gençler, başta Avrupa olmak üzere dünya çapında birçok kurum ve kuruluşla iletişim kurabilecek ve aktivitelerde yer alabilecekler. Dijitalleşmenin hızla arttığı ve uzak noktaları birbirine bağladığı günümüz dünyasında başta Avrupa Birliği gençlik çalışmaları olmak üzere uluslararası çalışmalarda yer alabilmek kişisel gelişimimiz kadar İzmir’i, Türkiye’yi ve kendi kültürümüzü tanıtmak için de çok önemli. Despertar İzmir projesinin hedeflediği İzmir Musevi Cemaati’nin daha görünür hale gelmesinin de daha çok gencin ulusal ve uluslararası çalışmalarda aktif rol almasıyla mümkün olacağına inanıyorum.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR