Pfizer, ABD´den 5-11 yaş arası çocuklar için aşı onayı istedi

Pfizer perşembe günü ABD hükümetinden COVID-19 aşısının 5 ila 11 yaş arası çocuklarda kullanılmasına izin vermesini istedi. Pfizer izin alınırsa aşıların birkaç hafta içinde yapılmaya başlanacağını açıkladı.

Dünya
8 Ekim 2021 Cuma

Pfizer, Twitter’da yaptığı paylaşımla ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) başvuru yaptığını duyurdu.

FDA, aşıların küçük çocuklarda da işe yarayıp yaramadığını araştıracak. Bağımsız bir uzman paneli 26 Ekim'de araştırma sonuçlarını kamuoyu önünde tartışacak.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre COVID-19 vakaları çocuklarda Eylül ayının başında zirveye çıktı.

Aşıya hızla onay verilmesinin bu sonbaharda okullar da açılmışken vakaların yükselmesini durdurmaya yardımcı olacağı düşünülüyor.

Çocukların COVID-19’u ağır geçirmemelerine rağmen virüsü riskli gruptaki kişilere taşımalarından endişe ediliyor.

Pfizer aşısı 12 yaşın üzerindekiler için zaten onaylanmıştı. Pfizer, klinik deneylerinin sonucunda aşının 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklar üzerinde de etkili olduğunu açıkladı.

Çocuk doktoru Bill Gruber, ‘‘Aşısız çocuklar virüsten kurtulsa bile ileride virüsün yan etkileriyle karşılaşabilirler. 5 ila 11 yaş arası çocukların da tam olarak aşılanmaları için, daha büyük çocuklar ve yetişkinler gibi iki dozu yaptırması gerekiyor. Veriler, daha büyük yaş gruplarında olduğu gibi, aşının yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi yan etkileri olduğunu gösteriyor. Aşı sonrası az sayıda genç erkek çocuğun yaşadığı miyokardit yani kalp kası iltihabının, 5-11 yaş aralığında görülmemesi ise olumlu bir işaret’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR