İran Dışişleri Bakanı: Nükleer anlaşma müzakereleri ´yakında´ devam edecek

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Moskova´da yaptığı açıklamada, İran nükleer anlaşmasına ilişkin müzakerelerin yakında Avusturya´da yeniden başlamasını beklediğini açıkladı.

Dünya
7 Ekim 2021 Perşembe

Abdullahiyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından, “Anlaşmaya dönüş şartlarımızı sonuçlandırmakta olduğumuzu ve yakında Viyana'daki müzakerelerin yeniden başlayacağını dile getirdim’’ dedi.

Abdullahiyan ayrıca ‘‘İran müzakere masasına dönene kadar diğer taraflar da yeni kararlar almalı ve anlaşma maddelerini yerine getirme konusundaki istek ve niyetlerini göstermelidir” dedi.

İran Mehr Haber Ajansı’na göre Abdullahiyan, Moskova'daki İran vakıflarının başkanına, ‘‘İran halkının haklarını güvence altına alma konusunda somut başarılar elde edersek, nükleer anlaşmaya dönüş İran ekonomisini güçlendirebilir’’ dedi.

Üst düzey bir İranlı yetkili, isminin açıklanmaması koşuluyla Reuters'e verdiği demeçte, “İran eninde sonunda Viyana'daki müzakerelere geri dönecek. Ama bunu yapmak için acelemiz yok çünkü zaman bizden yana’’ dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR