Papa´dan ´Avrupa´da antisemitizm tehdidi´ uyarısı

Papa Francis, Macaristan´ın başkenti Budapeşte´ye yaptığı gezisinde göç karşıtı Başbakan Viktor Orban ile bir araya geldi ve Yahudi cemaati liderleriyle görüştü.

Dünya
15 Eylül 2021 Çarşamba

Papa Francis pazar günü, Macaristan’a yaptığı kısa bir ziyarette göç karşıtı Başbakan Viktor Orban ile de bir araya geldi. Papa, Hristiyan ve Yahudi liderlere hitaben yaptığı konuşmada Avrupa ve ötesinde artan "antisemitizm tehdidi" konusunda uyarıda bulundu. Avrupa'da ve başka yerlerde halen gizli antisemitizm tehdidi olduğunu belirten Papa, bu tehdidi etkisiz hale getirmenin en iyi yolunun birlikte çalışmak ve kardeşliği teşvik etmek olduğunu sözlerine ekledi.

Budapeşte'deki Güzel Sanatlar Müzesinde düzenlenen törende Papa Francis, Orta Avrupa'nın en büyük Yahudi Cemaatinin liderleriyle bir araya geldi. Macaristan'daki Mazsihisz grubu Haham Konseyi Başkanı Zoltan Radnoti ve Grubun Başkanı Andras Heisler'in yanı sıra topluluktan iki reformcu temsilci ile görüşme yaptı.

Radnoti, Papa'ya Tora’nın okumaları sırasında kullanılan gümüş bir işaret çubuğunu verdi. Bu çubuğun, anne babası Holokost'tan kurtulan bir kuyumcu tarafından özel olarak yapıldığı ifade edildi.

Papa, Budapeşte'deki yedi saatlik ziyareti sırasında, ülkenin piskoposları ve çeşitli Hristiyan cemaatlerinin temsilcileriyle de bir araya geldi.

Diğer taraftan Macaristan Başbakanı Orban’ın pazar günü, göç konusunda Papa’nın görüşleriyle çatışan fikirlerini bir kez daha dile getirdi. Macar Başbakanı göçe karşı ‘Hıristiyan Avrupa’nın savunmasını yaparken, Papa Francis, savaş ve yoksulluktan kaçan tüm dinlere yardım çağrısında bulundu.

Papa Budapeşte’ye gelmeden önce ülkede Orban karşıtı muhalefet tarafından başkent sokaklarında "Budapeşte Kutsal Baba'yı ağırlıyor" yazan ve azınlıklara yönelik dayanışma ve hoşgörü mesajları içeren alıntıları gösteren afişler asıldı.

Orban ise Facebook sayfasında "Papa Francis'ten Hıristiyan Macaristan'ın yok olmasına izin vermemesini istedim" dedi.

Vatikan, toplantının ardından yaptığı açıklamada ziyareti ‘samimi’ olarak nitelendirdi. Açıklamada, tartışılan çeşitli konular arasında kilisenin ülkedeki rolü, çevrenin korunmasına olan bağlılık ve ailenin korunması yer aldığı bildirildi. Ayrıca, Macaristan'daki Orban destekçileri ile Katolik dünyasının lideri arasında sevgi bağının devam ettiği söylendi.

Bu yorumların yanı sıra Orban yanlısı medya ve siyasi liderler, Papa'ya mülteci yanlısı duyguları nedeniyle “Hıristiyan karşıtı” ifadesini kullandı. Macar doğumlu liberal görüşlü Amerikan milyarderi George Soros'a atıfta bulunarak “Soros Papası” nitelemesi yakıştırıldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR