Babi Yar Katliamının son kurtulanına Knesset madalyası

1941 yılında gerçekleşen Babi Yar Katliamının bilinen son kurtulanı Michael Sidko, trajedinin 80. yıldönümü anısına geçtiğimiz pazar günü Knesset´ten madalya aldı.

Dünya
15 Eylül 2021 Çarşamba

Babi Yar Katliamı Kiev’de gerçekleşmiş ve 33 binden fazla Yahudi burada Naziler tarafından sadece iki gün içinde öldürülmüştü. Bu katliamın kurtulanları arasında yer alan ve hayattaki son kişi olan Michael Sidko, İsrail meclisi Knesset’te düzenlenen bir anma tören ile onurlandırıldı.
Takdir madalyası ile onurlandırılan Sidko'ya madalyası Knesset sözcüsü Mickey Levy tarafından verildi. Levy törende yaptığı konuşmada, "Kendisine Knesset adına, İsrail demokrasisi adına takdir madalyası vermekten onur duydum. Michael'a ailesinin, tüm Babi Yar ve Holokost kurbanlarının hatıralarının sonsuza dek korunacağına dair güvence verdim" dedi.
Babi Yar Katliamı Ukrayna'nın Kiev şehrinde gerçekleşmiş ve şehirdeki tüm Yahudi nüfusu olan 33 binden fazla Yahudi sadece iki gün içerisinde katledilmişti. Belirtildiğine göre Sidko kız kardeşinin ve annesinin öldürülüşünü izlediğinde 6 yaşındaymış.
80. yıldönümü anısına Knesset'te gerçekleşen toplantıya, Soykırım Müzesi Yad Vaşem, Dünya Siyonist Teşkilatı (WZO) ve İsrail Yahudi Ajansı temsilcileri de katıldı.
Babi Yar Holokost Anma Merkezi Başkanı Natan Sharansky, "İsrail hükümetine ve Polonya'yı ziyaret etmiş olan herkese seslenerek, Yahudilerin yok edilişinin tüm hikayesini derinlemesine anlayabilmek için Babi Yar'ı da ziyeret etmeleri gerektiğini belirtmek istiyorum" dedi. Sharansky, Michael Sidko'ya ekim ayında 80. yıldönümü anısına Kiev'de gerçekleşecek olan resmi törende, katliamda yok edilmiş olan aile üyelerinin isimlerinin anılacağı sözünü verdi.
Michael Sidko ve ağabeyi, savaşın sonuna kadar onları kendi oğulları olarak gösteren bir Polonyalı komşuları sayesinde ölümden kurtulabilmişlerdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR