İsrailli bilim insanları: ´Codivir´ ilacı COVID´i durdurabilir

İsrailli bilim insanlarından oluşan bir ekip, HIV´i tedavi etmek için kullanılan ´Codivir´ adlı ilacın, COVID-19´a karşı doğrudan antiviral etkiye sahip olduğunu ve hastaları sadece birkaç gün içinde iyileştirebildiğini açıkladılar.

Dünya
14 Eylül 2021 Salı

Merkezi Hollanda'da olan İsrailli Code Pharma şirketi yakın zamanda COVID-19’a karşı kullanılabilen Codivir'in faz I denemesini tamamladı. Araştırma ekibi pazartesi günü faz II denemelerini başlatmak için izin başvurusunda bulundu.

Code Pharma CEO'su Zyon Ayni'ye göre şirketin amacı, faz II denemelerini üç ila altı ay içinde tamamlamak ve daha sonra ilacın acil kullanım izni için başvuru yapmak.

Hiçbir gelir elde etmeden Code Pharma'ya danışmanlık yapan Barzilai Medical’dan Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü Prof. Shlomo Maayan, ‘‘COVID-19’un birinci ve ikinci dalgasında, varsayılan veya kanıtlanmış antiviral etkiye sahip ilaçların çoğu, yaşam beklentisini önemli ölçüde uzatamadı. Fakat Codivir hem laboratuvar koşullarında hem de insanlar üzerinde faz I denemesinde çok etkileyici bir antiviral etkiye sahip’’ açıklamalarında bulundu.

CEO Zyon Ayni, faz I denemeleri sırasında hastalarda ilaçtan veya COVID-19’dan dolayı önemli bir yan etki görülmediğini belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR