Çocuklarda maske kullanımının teşviki için 60 Amerikalı doktor bildiri imzaladı

Diğer COVID varyantların göre bulaşıcı özelliği çok daha fazla olan Delta varyantı her geçen gün aşısız çocukları daha fazla etkilemeye devam ederken, milyonlarca çocuğun yüz yüze eğitime devam edebilmesi için maske takmaları öneriliyor. Öte yandan maske karşıtları seslerini yükseltiyor. Bu durum ABD´de çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarını harekete geçirdi.

Selin KANDİYOTİ Kültür
1 Eylül 2021 Çarşamba

21 Ağustos’ta Amerikan Pediatri Akademisi üyesi olan 60 çocuk göğüs hastalıkları doktoru ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride Akademinin tavsiye ettiği gibi iki yaş üstü çocukların tümünde maske kullanımının SARS-CoV-2’nin yayılmasına karşı uygun ve gerekli görüldüğü güçlü bir şekilde savunuluyor. Maske kullanımının bulaşıcılığı indirdiğine dair çalışmalar olduğunu belirten doktorlar öğrencilerin büyük bir kısmının aşılama için seçilebilir olmadığının altını çiziyor.

İtalya’da 2 yaş ila 12 yaş arasında yapılan bir araştırmada maske kullanımının oksijen veya karbondioksit seviyelerinde önemli bir değişikliğe neden olmadığı sonucuna varıldı. Maskelerin nefes alışverişinde bir direnç artışına sebep olduğuna dair bir çalışma bulunmuyor.

Çocuklarda maske takmanın risk ve fayda analizi yapıldığında maskelerin yararının baskın çıktığına dair güçlü kanıtlar bulunuyor. Bu arada ciddi sivilcelenme ve akne oluşumu, nefes almada direncin artması, karbondioksit artışı, maskelerin mikropların toplanma alanına dönüşmesi ve yüz yapısının deformasyona uğraması gibi bahsi geçen riskler oldukça zorlama spekülasyonlar olmakla beraber bilimsel yayınlara dayandırılmıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR