Holokost Kurtulanı´nın pilot oğlu Afgan mültecileri ABD´ye uçurdu

Delta Airlines pilotu Alexander Kahn, ABD hükümetinin ticari havayolları ile ortaklığının bir parçası olarak yüzlerce Afgan mülteciyi Almanya´dan ABD´nin Dulles Havalimanı´na uçurdu.

Dünya
31 Ağustos 2021 Salı

CNN'e açıklamalarda bulunan Kahn, “ABD’de bir göçmenin oğluyum, babam Holokost'tan kurtulan biriydi, Almanya’daki Buchenwald toplama kampından kurtarıldı ve ABD’ye geldi. Ailesi yoktu, İngilizcesi yoktu ve hayata yeniden başlamak zorundaydı. Neyse ki fırsatlar ülkesi ABD’de hayata yeniden başladı’’ dedi.

Afganları ABD’ye götürürken nasıl hissettiği sorulduğunda Khan, kendisini onların yerine koyabildiğini belirtti.

Kahn, ‘‘Bu deneyim onlar için korkutucu olacak, ancak mükemmel bir deneyim olma potansiyeline de sahip. Babam ABD’ye gittiğinde, İngilizce öğrendi, kendini okula yazdırdı, doktor oldu ve yıllar sonra Soğuk Savaş'ın sonunda, Batı Almanya'ya ABD ordusunda doktor olarak geri döndü’’ dedi.

Kahn, Aganistan’a gitmeden önce uçaktaki uçuş görevlilerinin bir gece önce kendi paralarıyla Afgan çocuklar için bebek bezi, kitap, şeker vb. malzemeleri satın alarak seyahate hazırlandıklarını açıkladı.

CNN haber sunucusu John Berman, Kahn'a, ‘‘Şansın olsaydı bundan yıllar sonra Afganistan’dan ABD’ye götürdüğün mültecilere neler sorardın?’’ sorusunu iletti.

Kahn, ‘‘Sanırım onlara deneyimlerini ve hayal bile etmedikleri hedeflere ulaşabildiler mi diye sorardım’’ cevabını verdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR