Polonya, Holokost kurbanlarına ait mülklerin iadesini kısıtlayan yasayı onayladı

Polonya Parlamentosu, Holokost´tan kurtulanlar ile onların soyundan gelen, eski Polonyalı mülk sahiplerinin ülkenin komünist rejimi tarafından kamulaştırılan mülkleri geri almalarını önleyecek bir yasayı geçtiğimiz çarşamba günü kabul etmişti. Yasa, cuma günü Polonya Cumhurbaşkanı Duda tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Dünya
18 Ağustos 2021 Çarşamba

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, onaylanan yasanın hem Holokost'un anısına hem de kurbanlarının haklarına zarar verdiğini belirterek yasayı kınadı.

Polonya idari hukukunda kabul edilen yasa değişikliği, herhangi bir mülkiyete ilişkin verilmiş idari yargı kararının üzerinden 30 yıl geçmesinden sonra söz konusu kararın iptailine ilişkin dava açılamayacağını içeriyor. Bu değişiklikten, Komünist rejim döneminde mülklerine el konulan Yahudi ve Yahudi olmayan mülk sahipleri etkilenecek.

Polonya’da 1989 yılında komünist rejimin çökmesinden sonra, mülklerin eski sahiplerinin, kayıp mülklerini yeniden talep edebilmelerinin önü açılmıştı. Eski mülk sahiplerinin, mahkemelere başvurarak açtığı birçok sayıda dava bulunmasına rağmen, Polonya’da el konulan mülklerin iadesini veya tazminatını düzenleyecek kapsamlı bir yasa hiçbir zaman çıkartılmamıştı.

Polonya, yeni mevzuatın, iade sürecinde emlak satıcılarına haksız yere gayrimenkul verilmesiyle, mülklere el koyduktan sonra orada yaşayanları haksız bir şekilde tahliye ederek yapılan dolandırıcılık ve usulsüzlüklere karşı bir önlem olduğunu belirtti.

Lapid, yasanın parlementoda kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada "İsrail Devleti, Holokost'un anısına zarar verilmesine zerre kadar taviz vermeyecektir. Bugün Polonya Parlamentosunda kabul edilen yasayı kınıyorum" sözleri ile tepkisini dile getirmişti. Lapid, "Polonya’nın tarihi yeniden yazma girişimlerini engellemek ve Holokost kurbanlarının haklarını korumak için, ne pahasına olursa olsun taviz vermeyeceğiz" dedi.

Dünya Yahudi Tazminat Örgütü Başkanı Gideon Taylor da yasanın kabulünün ardından kurumun "öfkeli" olduğunu belirtti ve yasayı "hem Yahudiler hem de Yahudi olmayanlar için eşit derecede adaletsiz" olarak nitelendirdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR