Netflix dizisine ´´Ultra Ortodoks hayatını yanlış yansıtıyor´´ eleştirisi

Ultra Ortodoks (Haredi) yaşam tarzını gösterişli bir hayat için terk eden ve şimdilerde Netflix dizisi ´My Unorthodox Life´da yer alan Julia Haart, dizide yansıtılan Haredi hayatıyla ilgili birçok eleştiri aldı.

Dünya
17 Ağustos 2021 Salı

50 yaşındaki Julia Haart, Rusya'da doğdu ve üç yaşındayken ailesiyle birlikte büyük bir Haredi topluluğuna ev sahipliği yapan Monsey, New York'a taşındı. 19 yaşında evlendi ve dört çocuğu oldu, ama her zaman boğulmuş hissetti. Haart verdiği röportajlarda ‘‘intiharı bile düşünmüştüm’’ dedi.

Haart 42 yaşındayken Haredi yaşam tarzını terk etmeye karar verdi. Tasarım konusunda bir eğitimi olmamasına rağmen lüks bir ayakkabı koleksiyonunu piyasaya sürdü. Birkaç yıl sonra, İtalyan lüks iç çamaşırı ve mayo markası La Perla'nın kreatif direktörlüğüne kadar yükseldi.

Amacı Haredi toplumu hakkındaki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmak olan Jew in the City grubunun kurucusu Allison Josephs, geçtiğimiz günlerde TMZ Gazetesine verdiği bir röportajda Haart'a olan öfkesini dile getirdi.

Josephs, Julia Haart’ın oynadığı Netflix dizisi ‘My Unorthodox Life’da sunulan hikâyenin Haart'ın gerçek hayat hikayesi olmadığını, bir uyarlama olduğunu savundu. Josephs ayrıca Haart'ın Haredi toplumu hakkında genellemeler yaptığını belirtti.

Josephs'e göre, Haart'ın eskiden içinde bulunduğu toplumu tanımlaması ‘zararlı ve tehlikeli’. Josephs, Haart'ın gerçekten de acı deneyimler yaşadığına inanmasına rağmen, ‘My Unorthodox Life’ dizisinde tasvir edilenlerin Haart’ın bir Hasidik topluluğun üyesi olarak tecrübe ettiği hayat olmadığını savundu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR