Polonya Holokost dönemine ait mülklerinin iadesini kısıtlıyor

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD ve İsrail´in tepkisine rağmen ülkesinde Nazi döneminde el konulan, Yahudilere ait mülklerin iadesini kısıtlayan yasayı imzaladı.

Dünya
16 Ağustos 2021 Pazartesi

Polonya Parlamentosu, çarşamba günü söz konusu yasa değişikliğini kabul etti. Yasanın Duda tarafından imzalanmasıyla birlikte yürürlüğe girmesinin önünde engel kalmadı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya Cumhurbaşkanı Duda’yı telefonla arayarak, yasayı veto etmesini istedi.

Blinken, bu yasa değişikliğinin, "Holokost'tan kurtulanların ve ailelerinin, diğer Yahudi veya Yahudi olmayan mülk sahiplerinin Polonya'nın Nazi döneminde haksız yere el konulan mülklerinin iade sürecini ciddi şekilde kısıtlayacağı" görüşünü dile getirdi.

Söz konusu yasa değişikliğine karşı çıkan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise bu adımın, "Holokost ve kurbanlarının anısına zarar vereceğini" savundu.

Duda yaptığı açıklamada, konuyu dikkatli bir şekilde incelediğini belirterek, II. Dünya Savaşı'ndan yıllar sonra mülkiyeti şüpheli olan arsalarla ilgili yasal belirsizliği ve bu konuda yapılan dolandırıcılığın önüne geçmek için yasayı imzalamaya karar verdiğini belirtti.

Yasanın Nazi döneminde Holokost Kurtulanı Yahudileri özellikle hedef aldığı eleştirilerine karşı çıkan Duda, "Bu söylemi kesinlikle reddediyorum ve bu değişikliğin Holokost ile ilişkilendirilmesine şiddetle karşı çıkıyorum" dedi.

II. Dünya Savaşı öncesi Polonya’da 3,5 milyon Yahudi yaşıyordu. Savaş sonrası Komünist rejim, öldürülen Yahudilerin veya Yahudi olmayan çok sayıda kişinin mallarına el koymuştu. Polonya’da 1989 yılında Komünist rejimin çökmesinden sonra arsaların eski sahiplerinin mallarını yeniden talep etmelerinin önü açılmıştı.

Bu konuda mahkemelere çok sayıda dava açılırken, Polonya’da bu sorunu kapsamlı bir şekilde çözecek ve mağdurların zararlarını karşılayacak kapsamlı bir yasa hiçbir zaman çıkartılmadı.

Hak sahibi olduklarını iddia eden bazı suç örgütlerinin değerli mülklere el koyduktan sonra buralarda yaşayanları haksız bir şekilde tahliye ettikleri ortaya çıkmıştı.

Yasa değişikliğine ülke siyasetinde her eğilimden siyasi partilerin destek verdiği biliniyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR